Zapisane na później

Pobieranie listy

Klejnot Wschodu

Kilkanaście lat temu okrzyknięto siostrę Marie Keyrouz. Wielką Damą śpiewu chrześcijańskiego i Złotym Głosem Wschodu. Uro-dzona w libańskim Deir-El-Ahmar, jest wierną blisko-wschodniegoKościoła maronickiego.

Marcin Jakimowicz

|

GN 05/2005

dodane 02.02.2005 07:16

Na co dzień żyje wzakonnej wspólnocie sióstr bazylianek, zgromadzeniu trwającym w jedności ze Stolicą Apostolską, które strzeże niezwykle bogatej kultury muzycznej, zanurzonej w świecie arabskim. Właśnie ukazało się kolekcjonerskie dwupłytowe wydawnictwo zawierające albumy: „Pieśni bizantyjskie” i „Pieśni tradycyjne maronitów”.

Siostra Marie moduluje swój przejmujący głos na wschodnią nutę perfekcyjnie. Chorał w jej wykonaniu dla Europejczyka brzmieć może zaskakująco, niemal szorstko. To nie monotonny, harmonijny śpiew mnichów, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, ale świeży powiew Bliskiego Wschodu, gdzie przez wieki tradycja modlitwy psalmami była starannie pielęgnowana.

Zakonnica wiele czasu poświęciła studiom nad charakterem i teologiczną głębią tej muzyki. Kształciła się na wydziałach muzyki religijnej i antropologii m.in. na Sorbonie i w Bejrucie. Od lat popularyzuje także muzykę z terenów dawnej Antiochii, ojczyzny św. Piotra. Pieśni śpiewane przez nią są prawdziwym tyglem tradycyjnych tematów muzycznych Izraela, Syrii i Bizancjum.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja