Modlitwa o Ducha

Oazowicze organizują 6 czerwca modlitewne czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie, w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Pierwsza pielgrzymka Papieża do ojczyzny wpisała się w zbiorową świadomość Polaków. Obraz, który pozostał wielu w pamięci: potężny krzyż z wielką czerwoną stułą, ołtarz na placu Zwycięstwa w Warszawie i przejmujące, mocne wołanie Jana Pawła II o odnowienie oblicza ziemi, tej ziemi. Rok później wybuchła „Solidarność”, po 10 latach był Okrągły Stół i pierwsze częściowo wolne wybory – początek przemian, które doprowadziły do odzyskania wolności, 25 lat później Polska weszła do Unii Europejskiej. Czy to przypadek? Czy nie jest to dowód na działanie Boga w historii?

Pomysł pielgrzymki-czuwania zrodził się w głowie ks. Adama Wodarczyka, głównego odpowiedzialnego za Ruch Światło–Życie (ruch oazowy). – Stało się tradycją, że co 5 lat oazowicze pielgrzymują na Jasną Górę – tłumaczy ks. Wodarczyk. – W tym roku jest pora na kolejną pielgrzymkę. Okazji jest sporo: 40. rocznica powstania ruchu oazowego, 30-lecie działalności Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, abstynenckiego ruchu związanego z oazą. Kiedy zastanawiałem się nad pomysłem na naszą pielgrzymkę, uświadomiłem sobie, że te nasze oazowe rocznice zbiegają się z o wiele ważniejszą okolicznością. W czerwcu tego roku mija 30 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na placu Zwycięstwa Papież modlił się: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. Ta modlitwa spełniła się za życia naszego pokolenia, jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu niż przed 30 laty. Oazowicze często powtarzali na spotkaniach tę modlitwę.

Zaświtała mi myśl, aby spotkać się na modlitewnym czuwaniu w tym samym miejscu, czyli na dzisiejszym placu Piłsudskiego w Warszawie. Mamy za co dziękować Bogu i prosić Go, by nadal odnawiał oblicze polskiej ziemi. Żyjemy dziś w zupełnie nowych okolicznościach, ale nadal trzeba wzywać Ducha Świętego. Ta ziemia wciąż potrzebuje odnowy. Idea spotkania modlitewnego w sercu Warszawy została życzliwie przyjęta przez abp. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. W niedzielę 7 czerwca odbędzie się już drugi Dzień Dziękczynienia, związany z budową Świątyni Opatrzności. Sobotnie czuwanie na placu Piłsudskiego stanie się w naturalny sposób przygotowaniem do tej niedzielnej uroczystości, dlatego w organizację tego spotkania włączą się archidiecezja warszawska, Centrum Opatrzności Bożej, Centrum Myśli Jana Pawła II. Zgodę wyraziły także władze stolicy. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała, że będzie to najlepszy moment na poświęcenie pomnika-krzyża, upamiętniającego pielgrzymkę Jana Pawła do Polski, który ma stanąć na placu Piłsudskiego.

Papież jak Mojżesz
Pomysł czuwania został podjęty także przez Radę Ruchów Katolickich. – Zapraszamy do wzięcia udziału w tej modlitwie wszystkie ruchy katolickie, wspólnoty i wszystkich ludzi dobrej woli – zapala się ks. Wodarczyk. – Nie chodzi nam o rocznicową akademię, ale o naśladowanie Jana Pawła II. Co on wtedy zrobił? Przeprowadził narodową katechezę. Przypomniał, że kluczem do ludzkich dziejów jest Chrystus, a potem modlił się z wiarą. Wielka jest siła modlitwy nawet jednego wierzącego człowieka. Tamta modlitwa Papieża przypomina mi postać Mojżesza.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Jaklewicz