- To, co jest bardzo piękne w dzisiejszym świecie, to jest to, że Chrystus sam do siebie pociąga Trzech Mędrców ze Wschodu – trzech pogan, którzy przychodzą do Jezusa i w ten sposób mogą się spotkać z tymi, którzy już są w Ludzie Bożym. To spotkanie z poganami jest spotkaniem, które nam jest dziś w sposób szczególny zadane – mówił abp Grzegorz Ryś do uczestników Orszaku Trzech Króli w Łodzi.
Już po raz kolejny – w uroczystość Objawienia Pańskiego - główną ulica Łodzi przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Uroczysty pochód rozpoczęła Msza święta celebrowana w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego Łodzi przy Placu Wolności. Liturgii - która zgromadziła w świątyni i poza nią uczestników Orszaku - przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.
Przeczytaj: Uroczystość Objawienia Pańskiego - jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich
Odnosząc się do dzisiejszej uroczystości arcybiskup Ryś zauważył, że Jezus Chrystus otwiera nas na spotkanie z ludźmi, których Biblia nazywa poganami. Spotkanie, które było niewyobrażalne w tamtych czasach. - Jest jakimś dramatem, kiedy religia zamiast budować mosty między ludźmi, zamiast ludzi prowadzić do spotkania, rozdziela, ustawia jednych przeciwko drugim. Zamiast budować mosty, buduje mury. To było zasadą ludzi religijnych tamtych czasów. Religia określa moją tożsamość w kontrze do innych. Nie dochodziło do spotkań między Ludem Boga, a poganami w Jezusie Chrystusie. To, co było zakryte przez wieki, to co było nie do pomyślenia przez wieki, staje się łaską! Lud Boga odkrywa, że to jest łaska - spotkanie z poganami. Nie po to Lud Boga jest przez Boga wybrany, żeby się swoim wybraniem napawać i żyć w przekonaniu, że Pan Bóg jest Jego własnością – zauważył arcybiskup Grzegorz.
Relacje naszych reporterów z orszaków w diecezjach: ORSZAKI TRZECH KRÓLI
- To, co jest bardzo piękne w dzisiejszym świecie to jest to, że Chrystus sam do siebie pociąga Trzech Mędrców ze Wschodu – trzech pogan, którzy przychodzą do Jezusa i w ten sposób mogą się spotkać z tymi, którzy już są w Ludzie Bożym. To spotkanie z poganami jest spotkaniem, które nam jest dziś w sposób szczególny zadane – mówił abp Grzegorz Ryś.
- Niewierzący nie jest wrogiem dla człowieka wierzącego. Dramatem jest, że ktoś wierzący widzi w niewierzącym swego wroga. To jest coś absolutnie nienormalnego, by widzieć w niewierzącym wroga. Popatrzcie na ludzi niewierzących jako na ludzi poszukujących, cierpiących, którzy nie mają Boga. Jako na ludzi, którzy przychodzą do nas z pytaniami. W Ewangelii poganie przychodzą do Jerozolimy, do ludzi religijnych, którzy mają świątynię i im zadają pytanie. Przyszli otwarci z pytaniem - gdzie jest nowy Król? Herod i uczeni wiedzą, ale... to nie jest uczciwy dialog. Ta rozmowa to wielka manipulacja. Ten dialog służy temu, by zabezpieczyć swoją pozycję nawet wtedy, gdy byłoby to wbrew Bogu, a przecież mogło by być zupełnie inaczej - zauważył duchowny.
Kończąc duchowny zaprosił wszystkich zebranych w świątyni "do tej drogi, która uczy nas spotkania z innymi. Spotkania z innymi w przekonaniu, że Pan mi ich przyprowadził, Pan mi ich daje. W takim duchu was zapraszam do tego marszu w pięknym Orszaku Trzech Króli" – zakończył.
Po liturgii łódzki Orszak Trzech Króli przeszedł ulicą Piotrkowską z Placu Wolności do katedry pw. św. Stanisława Kostki. Za gwiazdą podążały całe rodziny z dziećmi, a na ich głowach połyskiwały kolorowe korony, przygotowane przez organizatorów tegorocznego Orszaku.
W tych największych jasełkach w Łodzi, uczestniczyły przebrani za anioły „chóry anielskie” – śpiewający Mały Chór Wielkich Serc. W scenkach prezentowanych podczas przemarszu można było dostrzec diabły ziejące ogniem, przeszkadzające podążającym do Betlejem, oraz króla Heroda.
Po dotarciu pochodu do łódzkiej szopki królowie złożyli dary – złota, kadzidła i mirry. Następnie uczestnicy Orszaku wzięli udział w koncercie dziecięcego zespołu „Mała Armia Janosika”.
Orszak, podobnie jak w latach ubiegłych, ma także wymiar charytatywny. Od Mikołajek, czyli wspomnienia św. Mikołaja biskupa, trwa zbiórka „Dar dla Nowonarodzonego”. Pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie 500 godzin zajęć z logopedii dla dzieci z zespołem Downa w Łodzi oraz na pomoc dla około 100 dzieci z 300 potrzebujących wsparcia rodzin żyjących w Bejrucie w Libanie.
Orszak Trzech Króli organizowany jest nie tylko w Łodzi, ale także innych miastach archidiecezji: w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim czy Zgierzu.
Należy podkreślić, że Partnerem Orszaku Trzech Króli jest Województwo Łódzkie i Miasto Łódź. Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orszak Trzech Króli powstał również dzięki innym licznym Partnerom wydarzenia.