Przypominamy znane postaci Kościoła w Polsce i na świecie, które odeszły w ciągu minionego roku.
Bp Ignacy Jeż
liczący 93 lata, najstarszy polski biskup, zmarł 16 października w Rzymie, dzień przed tym, jak miała zostać ogłoszona jego nominacja kardynalska. Ten znany z poczucia humoru hierarcha przez dwa i pół roku był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1960 r. został biskupem pomocniczym w Gorzowie Wielkopolskim. Wraz z innymi Ślązakami zarządzał obszarem, zajmującym jedną siódmą Polski. W 1972 r. został pierwszym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Ks. prał. Zdzisław Peszkowski
kapelan Rodzin Katyńskich, zmarł 8 października w wieku 89 lat. Brał udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do niewoli sowieckiej, więziony był m.in. w obozie w Kozielsku. Uniknął śmierci w Katyniu. Wyszedł z ZSRR jako żołnierz armii gen. Andresa. Po wojnie wstąpił do polskiego seminarium w Orchard Lake w USA. Był m.in. naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza Krajem. W 1994 r. powrócił z emigracji. Podejmował liczne inicjatywy na rzecz upamiętnienia męczeństwa Polaków na Wschodzie.
Kard. Adam Kozłowiecki
zmarł 28 września w stolicy Zambii Lusace. Miał 96 lat. Ponad 60 lat był tam misjonarzem. Pochodził spod Kolbuszowej. W 1929 r. wstąpił do jezuitów. Podczas wojny więziony był m.in. w Oświęcimiu i w Dachau. W 1955 r. został pierwszym biskupem Lusaki. Kilkakrotnie składał rezygnację z tego stanowiska, by mógł go na nim zastąpić rodowity Zambijczyk. Nastąpiło to w 1969 r. Od tego momentu znowu pracował duszpastersko na placówkach misyjnych. W 1998 r. został kardynałem.
Kard. Jean-Marie Lustiger
zmarł w Paryżu 5 sierpnia, w wieku 80 lat. Urodził się jako syn pochodzących z Będzina polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Francji. W orleańskiej katedrze w Wielki Piątek 1940 r. doznał nawrócenia i krótko potem przyjął chrzest. Nigdy nie wyrzekł się imienia nadanego mu przez rodziców, a pod koniec życia chętnie podpisywał swoje teksty: Jean-Marie Aaron kard. Lustiger. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Dał się poznać jako ksiądz poszukujący niebanalnych rozwiązań duszpasterskich. W 1979 r. został ordynariuszem Orleanu, a niecałe półtora roku później arcybiskupem Paryża.
Teoktyst, patriarcha
zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, zmarł 30 lipca w wieku 92 lat w Bukareszcie. Urodził się jako Teodor Arapasu. W 1928 r. wstąpił do skitu (pustelni), należącego do klasztoru Vorona. W 1986 r. został wybrany na zwierzchnika Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Budził wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na służalczość wobec reżimu Ceausescu. Dlatego po jego upadku musiał ustąpić z urzędu, wstąpił do jednego z klasztorów i odbył swego rodzaju pokutę. W 1990 r., co było wydarzeniem bez precedensu, powrócił na swe stanowisko. W 1999 r. jako pierwszy zwierzchnik prawosławny podejmował u siebie Jana Pawła II.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Jarosław Dudała