Watykan opublikował dokument przypominający, że Kościół Chrystusa trwa w pełni w Kościele katolickim. Środowiska protestanckie zareagowały krytycznie. Kard. Kasper tłumaczy, że chodzi o zaproszenie do dialogu.
Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele – to tytuł dokumentu Kongregacji Nauki Wiary, który ukazał się 10 lipca br. Watykańska dykasteria przypomina, że „Kościół Chrystusowy, mimo podziału chrześcijan, nadal istnieje w pełni jedynie w Kościele katolickim”.
Dokument zredagowany został w formie 5 pytań i zwięzłych odpowiedzi. Zadaniem Kongregacji Nauki Wiary jest reagowanie na wątpliwości lub błędy pojawiające się w teologii. We wstępie do tekstu podpisanego przez prefekta kongregacji kard. Williama Levadę czytamy, że jest on odpowiedzią na nowe interpretacje nauki o Kościele, które nie są wolne od błędów i powodują wątpliwości i niepewność.
Dwa w jednym
Dokument przypomina nauczanie Soboru Watykańskiego II dotyczące Kościoła oraz późniejsze dokumenty wydane przez papieży i kongregację, zwłaszcza deklarację „Dominus Iesus” z 2000 r. Autorzy zwracają uwagę, że Sobór Watykański II nie zmienił nauki o Kościele, „a jedynie rozwinął ją, pogłębił i szerzej wyłożył”.
Podstawową tezą dokumentu jest przypomnienie prawdy, że Kościół ustanowiony przez Chrystusa jako społeczność „trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz Biskupów pozostających z nim we wspólnocie”. „Można wprawdzie powiedzieć, że Kościół Chrystusowy jest obecny i działa w Kościołach i Wspólnotach kościelnych niebędących w pełnej komunii z Kościołem katolickim – dzięki elementom uświęcenia i prawdy, które są w nich obecne – tym niemniej pojęcie »trwa« (subsistit) może być przypisane wyłącznie Kościołowi katolickiemu”.
Kluczową sprawą jest rozumienie terminu „trwa” (subsistit), którym posłużył się Sobór Watykański II. Dlaczego sobór nie napisał po prostu, że Kościół Chrystusowy jest Kościołem katolickim? Chodziło o teologiczne „dwa w jednym”, czyli o połączenie dwóch twierdzeń – pierwsze: Kościół Chrystusowy, mimo podziału chrześcijan, kontynuuje swe istnienie w pełni jedynie w Kościele katolickim; drugie: w Kościołach i Wspólnotach koś- cielnych, które nie są w pełnej jedności z Koś- ciołem katolickim, istnieje wiele elementów uświęcenia i prawdy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz