Pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze parę lat temu budziły zdziwienie i… lekki przestrach. A teraz nawet najmniejsze parafie nie wyobrażają sobie bez nich religijnego życia. Parafialne strony WWW ewangelizują i łączą lokalne społeczności.
Coraz więcej parafii w kraju może się pochwalić własnymi stronami WWW. W bazie portalu katolik.pl znajduje się 10 138 parafii, z czego już 3055 ma własną stronę internetową. Są wśród nich parafie z dużych miast, ale również z maleńkich miejscowości. Kwestią (niedalekiego) czasu jest dalszy rozwój internetowych stron parafialnych. I dobrze.
Do wyboru i koloru
Tworzone przez amatorów lub specjalistów, kolorowe lub stonowane. Niektóre nieco kiczowate, inne – nawet z miejscowości, których trudno szukać na mapie – są bardzo eleganckie i efektowne. Większość z nich jest aktualizowana na bieżąco (!), choć zdarzają się i takie, w których po kliknięciu na „Aktualności” czytamy o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Parafialne strony internetowe są nie tylko formą nowoczesnej ewangelizacji, ale i łączą lokalne społeczności.
Bo przecież obok czytań na najbliższą niedzielę czy rozważań wielkopostnych na wielu z nich jest i miejsce na wymianę doświadczeń, poglądów. Choć, trzeba przyznać, klasycznych forów internetowych, gdzie każdy może napisać wszystko, jak leci, nie jest zbyt dużo. – Owszem, jestem trochę cenzorem – mówi „admin”, czyli administrator jednego z parafialnych forów, ksiądz pragnący zachować anonimowość. – Ale czuwam, bądź co bądź, nad medium katolickim. Nie mogą znaleźć się na nim treści niegodne z nauczaniem Kościoła. Jeśli jednak ktoś pyta i szuka – ma możliwość znalezienia odpowiedzi na nurtujące go pytania. Choćby dla-tego, że każdy z księży pracujących w parafii dysponuje skrzynką e-mailową i, w miarę możliwości czasowych, odpowiada na listy.
O Różańcu i… tańcu
Zasadniczo na internetowych stronach parafialnych możemy znaleźć informacje o godzinach sprawowania Mszy św. i nabożeństw, prezentowane są zdjęcia z uroczystości parafialnych. Coraz częściej, jeszcze nawet przed niedzielną Mszą, możemy przeczytać… ogłoszenia duszpasterskie. A na większości stron, w czasie okołobożonarodzeniowym, znajdziemy plan kolędy. Samo dobro i wygoda. Niektóre parafie mają własne czaty, inne podają numery komunikatorów internetowych, przy których w określonych godzinach dyżurują księża. A w małych miejscowościach strony parafialne są dla mieszkańców (nie tylko młodych) swoistym miejscem spotkań i wymiany informacji. Można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży ziemi, domu czy sukienki do Pierwszej Komunii albo też zaproszenie na… zabawę taneczną w miejscowej remizie.
Na wielu ze stron można też odnaleźć wersję elektroniczną tradycyjnych papierowych gazetek parafialnych, a także linki do tekstów z profesjonalnych gazet. Zdarzają się też przedruki artykułów. Tym parafiom, które przedrukowują materiały „Gościa” z podaniem źródła (!), serdecznie dziękujemy…
Ciekawą stroną parafialną jest www.wladek.pl. Znajduje się na niej i wyczerpująca podstrona parafialna i… podstrona poświęcona wyłącznie miastu Władysławowo. Można na niej znaleźć i oferty kwaterodawców, i piękne nadmorskie zdjęcia, i księgę gości. Wpisują się na niej ludzie z całej Polski – wspominają pobyt nad Bałtykiem, Władysławowo i nadmorską parafię, która podczas dwóch letnich miesięcy tętni życiem. Taka strona to reklama i parafii, i miejscowości. A tak naprawdę całego polskiego Kościoła, który coraz lepiej odnajduje się w nowoczesnych formach przekazu.
Aby założyć profesjonalną stronę parafialną wejdź pod adres hosting.wiara.pl lub wyślij maila Aneta Mondry
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agata Puścikowska