Rozmowa z kardynałami

W ekumenizmie panuje odwilż. Jednak przywrócenie widzialnej jedności wśród chrześcijan nie nastąpi szybko. Do takich wniosków doszli kardynałowie, z którymi przed konsystorzem spotkał się Papież.

Benedykt XVI wraz z całym Kolegium Kardynalskim 23 listopada zajął się oceną aktualnej sytuacji dialogu ekumenicznego. W spotkaniu wzięło także udział 23 kardynałów nominatów, których Papież kreował następnego dnia. Wśród nich znalazł się zasłużony współpracownik Jana Pawła II i organizator Światowych Dni Młodzieży, abp Stanisław Ryłko (na zdjęciu).

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper zauważył, że gdy chodzi o dialog z Kościołem prawosławnym, po „mrozach powoli nadchodzi odwilż”. Jej znakiem był dokument przyjęty niedawno przez komisję katolicko-prawosławną, w którym zaakceptowany został prymat Biskupa Rzymu. W relacjach z zachodnimi wspólnotami kościelnymi natomiast problemem są nie tylko różnice doktrynalne, ale też odmienność w podejściu do niektórych kwestii etycznych: aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych.

Benedykt XVI dyskutował ze swym „senatem” o rosnącej aktywności sekt, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Ze szczególną troską mówił o trudnościach, jakich doznaje wiara chrześcijańska w zsekularyzowanym świecie. Tu wraca temat ekumenizmu i pytanie, jakie świadectwo może dziś dać podzielone chrześcijaństwo.

By stawić czoła temu problemowi, kard. Cormac Murphy-O’Connor zaproponował Papieżowi „nowy i odważny gest”, czyli zaproszenie wszystkich Kościołów chrześcijańskich do udziału we wspólnym ogólnoświatowym spotkaniu. Wydane po nim oficjalne komunikaty Watykanu na ten temat milczą. Sam kardynał mówi, że propozycja panchrześcijańskiego spotkania spodobała się Papieżowi. Stwierdził jednak, że obecnie jest ona niewykonalna ze względu na „niepochodzące od katolików trudności”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Watykanie - komentarz Beaty Zajączkowskiej