Velletri. 23 września Benedykt XVI przebywał z dwugodzinną wizytą w podrzymskim mieście Velletri, nieopodal Castel Gandolfo.
Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger często gościł w tym regionie, gdyż od kwietnia 1993 r. do dnia wyboru na papieża nosił tytuł kardynała-biskupa kościoła Velletri-Segni.
Benedykt XVI przed miejscową katedrą odprawił Mszę św. i odsłonił pomnik swego poprzednika Jana Pawła II. Zatrzymał się także przed pomnikiem upamiętniającym jego pontyfikat (na zdjęciu). Ufundowało go kilka miast niemieckich jako prezent dla Papieża. Jest to ponadczterometrowa statua z brązu, taka sama jak ta, która stoi na placu w Marktl am Inn, mieście urodzenia Benedykta XVI.
W kazaniu Papież mówił o stosunku chrześcijan do dóbr ziemskich. – Możemy powiedzieć, że bogactwo symbolizuje bożka, któremu poświęca się wszystko, ażeby osiągnąć swój osobisty sukces. Niezbędne jest więc podjęcie ostatecznej decyzji – wyboru między logiką zysku jako ostatecznego kryterium naszego działania, a logiką dzielenia się i solidarności.
W gruncie rzeczy – dodał – chodzi tu o wybór między egoizmem i miłością, między sprawiedliwością i nieuczciwością, w ostateczności między Bogiem i szatanem – wskazał Benedykt XVI.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Watykanie