Zapisane na później

Pobieranie listy

Dialog trwa

Patrzymy w dobrym kierunku i razem w tym kierunku zdążamy – tak zwierzchnik Greckiej Cerkwi Prawosławnej określił aktualne relacje katolicko-prawosławne.

W Watykanie - komentarz Beata Zajączkowska

|

GN 52/2006

dodane 21.12.2006 19:08

W Rzymie zakończyła się historyczna wizyta abp. Christodoulosa, metropolity Aten i całej Hellady. Jej kulminacyjnym punktem było spotkanie 14 grudnia z Benedyktem XVI oraz podpisanie wspólnej deklaracji. Zwierzchnik Greckiej Cerkwi Prawo- sławnej stwierdził, że wizyta na pewno „przyczyni się do pojednania oraz wzmocni wzajemne zrozumienie.

Pomoże też naprawić obustronne błędy przeszłości i rozproszyć nieporozumienia”. Jest to ważne oświadczenie, ponieważ abp Christodoulos miał przybyć do Stolicy Apostolskiej cztery lata temu na zaproszenie Jana Pawła II. Wówczas Święty Synod Cerkwi Greckiej sprzeciwił się tej podróży ze względu na stan relacji między Watykanem a Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

Zarówno Benedykt XVI, jak i abp Christodoulos (na zdjęciu) podkreślili kluczową rolę potrzeby wspólnego chrześcijańskiego świadectwa w coraz bardziej zlaicyzowanej Europie. We wspólnej 12-punktowej deklaracji napisali, że pragną: „kroczyć odważną drogą dialogu w prawdzie ku przywróceniu pełnej komunii wiary, pokonać bolesne doświadczenia przeszłości”.

Po spotkaniu z Benedyktem XVI abp Christodoulos modlił się w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie w darze otrzymał dwa ogniwa łańcucha, którym skuto Apostoła Narodów.

O dobrej atmosferze spotkania świadczy w jakiejś mierze niespodziewana prośba Christodoulosa. W czasie rozmowy z Benedyktem XVI poprosił on o zwrot fragmentu Partenonu z ateńskiego Akropolu, który znajduje się w Muzeach Watykańskich. Papież był zaskoczony prośbą. Może nawet nie wiedział, że fragment starożytnej greckiej budowli znajduje się w tym muzeum. Obiecał jednak, że prośbę rozważy.

Kard. Walter Kasper, odpowiedzialny za dialog ekumeniczny, nazwał wizytę abp. Christodoulosa w Watykanie „kontynuacją historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Grecji śladami Apostoła Pawła”. Wówczas Papież przeprosił grecki Kościół za cierpienia doznane z winy Rzymu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..