Niemcy. „Łzy wzruszenia w Monachium”, „Papież Benedykt wzruszony: Dziękuję Bogu za tę piękną ojczyznę”, „Moje serce bije po bawarsku”, „Monachijczycy w niebie”, „Wiara w centrum”, „Papież: świat potrzebuje Boga”, ...
„Papież stwierdza brak mocnej wiary w Kościele”, „Papież ubolewa z powodu zaniku wartości na Zachodzie” – to tytuły w czołówkach niemieckich gazet po pierwszych dwóch dniach podróży Benedykta XVI do Bawarii.
Dziennik „Süddeutsche Zeitung” podkreśla, że Papież wezwał niemieckich katolików, aby nie przedkładali zaangażowania społecznego nad głoszenie Ewangelii: „Na początku wizyty w Bawarii papież Benedykt XVI skrytykował Kościół katolicki w Niemczech. Ten Kościół jest wprawdzie mocny na polu socjalnym, lecz brakuje mu duchowej siły”. Gazeta zauważa, że niedzielna Msza w Monachium nie stała się świeckim wydarzeniem dla ciekawskich, lecz była rzeczywiście liturgią. Dziennik zwraca również uwagę na atmosferę wzruszenia, jaka zapanowała od pierwszych godzin pobytu Benedykta XVI w Bawarii: „Papież promienieje, kardynał płacze, a setki tysięcy pielgrzymów świętują” – stwierdza gazeta.
Dziennik „Die Welt” tytułuje redakcyjny komentarz: „Pojednanie przez wiarę”. Publicysta pisma stwierdza, że dotychczas Benedykt XVI nie zamierzał przedstawić generalnego programu swoich rządów: „Jednak w pierwszym wielkim kazaniu podczas wizyty w Bawarii pozwolił zorientować się, jak chce rozumieć własny pontyfikat: jako służbę na rzecz pojednania między narodami na fundamencie prawdy, sprawiedliwości i miłości. Świadomie nawiązuje w tym przypadku do Benedykta XV, który od 1914 do 1922 roku zasiadał na tronie Piotrowym i – koniec końców bezskutecznie – usiłował powstrzymać bezsensowny przelew krwi podczas I wojny światowej. Dlatego na uwagę zasługuje to, jak w przededniu 11 września pontifex z Niemiec naszkicował możliwość budowy pomostu między Trzecim Światem i krajami wysoko rozwiniętymi: poprzez powrót Zachodu do refleksji o Bogu”.
„Frankfurter Allgemeine Zei- tung” stwierdza: „Od soboty znów w Niemczech przebywa najważniejszy Niemiec”, bowiem żaden inny rodak Benedykta XVI nie cieszy się na świecie porównywalnym autorytetem. Homilię Papieża dziennik komentuje: „Ewangelizacja musi iść naprzód w wielu miejscach, żeby naprzód szły również sprawy socjalne. To jest nie tylko zalecenie kościelno-polityczne, ale także wskazówka co do przemiany skorumpowanych i aspołecznych reżimów w sprawiedliwe państwa”.
Relacja z pielgrzymki
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Watykanie