Przemówienie do dyplomatów. Do katastrofy naturalnej, jaka pod koniec ubiegłego roku nawiedziła kraje południowo-wschodniej Azji, nawiązał Jan Paweł II podczas noworocznego spotkania z członkami korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.
Przemówienie do dyplomatów Papież poświęcił najważniejszym problemom polityki międzynarodowej, ocenianym z punktu widzenia Kościoła katolickiego.
Ojciec Święty przypomniał też inne tragedie „które rzuciły cień na rok 2004”: zamachy terrorystyczne w Iraku i innych krajach, zamach w Madrycie, masakra w Biesłanie, mówił również o sytuacji w Darfurze i w rejonie Wielkich Jezior w Afryce.
Mówiąc o zagrożeniach i plagach gnębiących świat współczesny, Papież zwrócił przede wszystkim uwagę na zagrożenie życia, szczególnie w jego pierwszej fazie. Jest to zagrożenie przez aborcję, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie komórek macierzystych z embrionów i klonowanie.
„Stanowisko Kościoła jest jasne: ludzki embrion jest taki samym podmiotem, jak człowiek mający się narodzić czy już narodzony. Dlatego niedopuszczalne jest wszystko to, co narusza jego integralność i godność” – podkreślił Papież. Mówiąc o niebezpieczeństwach stojących przed współczesnym światem, Papież wymienił głód, wojnę, wreszcie terroryzm. To ostatnie wyzwanie nazwał plagą „która osiągnęła planetarne rozmiary, nieznane poprzednim pokoleniom”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Watykanie