Zapisane na później

Pobieranie listy

Historia na żywo

Powiedzieć, że agresja Rosji na Ukrainę jest najważniejszym wydarzeniem na świecie w mijającym roku, to jak nic nie powiedzieć. To wojna wielowymiarowa, dotykająca praktycznie każdego obszaru rzeczywistości – nie tylko politycznego, militarnego czy gospodarczego, ale również duchowego.

Jacek Dziedzina

|

GN 51-52/2022

dodane 22.12.2022 00:00

To wojna, która jest efektem kilkunastu lat szykowania gruntu przez Rosję: testowania reakcji Zachodu na kolejne akty agresji przy równoległym pogłębianiu zależności energetycznej Europy od rosyjskich surowców. Z niezrozumiałych zupełnie dla mnie powodów do 24 lutego br. większość „poważnych” ludzi na tym świecie uważała, że Rosja nie odważy się na pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Dopiero po 24 lutego w zachodniej prasie przeczytałem: „Większość poważnych ośrodków analitycznych na świecie myliła się w ocenie zagrożenia ze strony Rosji”. Dla mnie, zupełnie przecież niepoważnego na tym tle obserwatora relacji międzynarodowych, nie do pojęcia jest, że ta agresja mogła być dla kogokolwiek, a co dopiero dla „poważnych” ośrodków, zaskoczeniem. Odkąd 13 lat temu po raz pierwszy napisałem, że budowa gazociągów Nord Stream jest szykowaniem gruntu pod wojnę w Europie, a na pewno do ataku na Ukrainę i być może kraje bałtyckie, wszystkie kolejne kroki Moskwy tylko potwierdzały ten kierunek. Gdy w listopadzie zeszłego roku rosyjskie i białoruskie służby chciały sparaliżować Europę sztucznym kryzysem migracyjnym, napisałem, że to niemal na pewno przykrywka do prawdopodobnej agresji na Ukrainę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny