Znane i mniej znane zwyczaje świąteczne z całego świata

Niektóre na pewno zaskakują.

7. Pewnie w niektórych domach w Polsce dzieci także zostawiają buty koło łóżka, by w bożonarodzeniowy poranek znaleźć tam prezenty. W Holandii prezenty przynosi tego dnia Sinterklaas czyli święty Mikołaj (pocieszające, że jednak wygląda jak biskup z Miry). Dzieci natomiast stawiają buty przy kominie lub przy tylnych drzwiach. Gdy budzą się w świąteczny poranek, znajdują często w nich smakołyki, takie jak piernikowe ludziki, marcepan i czekoladowe literki.
 

8. Co ciekawe Irlandczycy zostawiają na noc wysoką czerwoną świecę w oknie frontowym, która jest powitalnym symbolem ciepła i schronienia na okres świąteczny. Tradycyjna potrawa bożonarodzeniowa w Irlandii często obejmuje pieczoną gęś domowej roboty, ziemniaki, żurawinę i warzywa.
 

9. U nas wieczerza wigilijna raczej jest późnym popołudniem, wieczorem, ale myślę, że nie czekamy aż do 22.00. Natomiast w Brazylii i Portugalii rodziny spotykają się właśnie o tej porze na wspólny posiłek. Następnie, o północy, wymieniają się prezentami, toastami i życzą sobie Wesołych Świąt. Msza o północy, zwana Missa Do Galo (msza koguta), jest okazją do spotkania się z sąsiadami i dalszą rodziną, aby życzyć im wszystkiego najlepszego na okres świąteczny. Po nabożeństwie często odbywają się fajerwerki na rynku miejskim.
 

10. W całym Meksyku członkowie Kościoła wystawiają Pastorelas (sztuki pasterskie), aby opowiedzieć historię Bożego Narodzenia. Meksykański sezon bożonarodzeniowy rozpoczyna się na początku grudnia od Las Posadas, marszu religijnego, który odtwarza podróż Maryi i Józefa. Żywe czerwone kwiaty poinsecji (gwiazdka betlejemska) są chętnie wykorzystywane w świątecznych dekoracjach w całym kraju.
 

11. Kalendarze adwentowe chyba znają wszyscy i pewnie u niektórych już jest bardzo mało okienek do otwarcia. Teraz coraz bardziej popularne stają się nie tylko te ze słodyczami. Część osób przygotowuje je sama - wykorzystując np. pudełka, materiałowe woreczki. Część może zawierać także zadania na każdy dzień. Taka tradycja własnoręcznego robienia kalendarzy adwentowych jest w Szwajcarii, gdzie rodziny same je przygotowują.
 

12. Co prawda w Japonii Święta Bożego Narodzenia nie są świętem narodowym, to jednak pomysł ich świętowania zaskakuje. Rodziny udają się do lokalnego Kentucky Fried Chicken. Tradycja rozpoczęła się w 1974 roku po udanej kampanii marketingowej o nazwie „Kurisumasu ni wa kentakkii!” lub „Kentucky na Boże Narodzenie!” Sieć fast foodów utrzymała swoją świąteczną popularność, powodując, że niektórzy ludzie zamawiają swoje pudełka z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem lub stoją w dwugodzinnych kolejkach, aby dostać „dobre” jedzenie.

Warto jednak pamiętać o naszych polskich tradycjach i je pielęgnować. A przede wszystkim pamiętać, że w tym czasie najważniejsza jest jedna Osoba - maleńki Jezus, który chce się narodzić po raz kolejny w naszych sercach i rodzinach. 

« 1 2 »

MG/countryliving.com