Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Piotr Pyzik podczas konferencji naukowej poświęconej transformacji regionów przemysłowych i bezpieczeństwu energetycznemu.
Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego wziął w poniedziałek udział w konferencji "Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne" w Lublinie.
Mówiąc o sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki wskazał, że ma ona w dłuższej perspektywie pozwolić oprzeć gospodarkę kraju o nowoczesne gałęzie przemysłu neutralnego dla środowiska oraz pozwolić Polsce i Polakom rozwijać się, bogacić i bezpiecznie żyć.
"Na proces transformacji energetycznej należy patrzeć, jak na transformację cywilizacyjną" - wyjaśnił.
"Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie, ale przede wszystkim patrzenie na przestrzeń energetyczną w kategoriach takich, że Polska energia jest tworzona w Polsce i najlepiej z polskich surowców" - stwierdził.
Zdaniem Pyzika, historia pokazała, że nieumiejętność dysponowania własnymi zasobami prowadzi do problemów. Obecnie - podał - węgiel kamienny jest najlepszym i najtańszym magazynem energii, ale niestety nie jest najzdrowszym. "Ale i nad tym pracujemy" - stwierdził zastrzegając, że będą na ten temat prowadzone rozmowy z krajami, które posiadają odpowiednie technologie, jak Japonia, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone.
"Racjonalna gospodarka zasobami złóż w europejskich kopalniach winna rządzić się zrównoważonymi zasadami rozwoju, zwłaszcza w kwestiach przyrodniczych" - powiedział odnosząc się do tematu konferencji. "Ochrona środowiska jest naszym obowiązkiem" - dodał.
Wyraził przekonanie, że w tym sezonie państwo polskie obroni swój system energetyczny. "Krajowy system energetyczny zachowa swoje działanie na takim poziomie, jaki będzie pożądany przez naszych współobywateli" - powiedział.
Po wystąpieniu wiceminister uczestniczył w podpisaniu dwóch porozumień. Pierwsze - między rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosławem Dobrowolskim i prezesem Instytutu Techniki Górniczej KOMAG prof. Dariuszem Prostańskim - dotyczy realizacji wspólnych projektów w zakresie nowych technologii, w tym nowoczesnych metod magazynowania energii.
Natomiast drugie - między członkami zarządu LW Bogdanka Dariuszem Dumkiewiczem i Kasjanem Wyligałą, zastępcą dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prof. Michałem Kopaczem, rektorem Dobrowolskim, prezesem Prostańskim - obejmuje m.in. współpracę przy opracowaniu i wdrożeniu informatycznego systemu monitorowania i prognozowania wpływu zmian hydrogeologicznych i hydrologicznych na środowisko.
Nawiązując do porozumień podpisanych podczas konferencji między zarządem LW Bogdanka i środowiskiem naukowym Pyzik wyraził nadzieję, że na współpracy skorzystają także przedsiębiorstwa wydobywcze na Śląsku.
Odpowiadając na pytanie mediów o cel przedsięwzięcia Prostański przypomniał, że podczas eksploatacji węgla w Bogdance wydobywana jest woda, która następnie trafia do rzek. Wydobytą wodę - wyjaśnił - należy uzdatnić i przywrócić środowisku w taki sposób, żeby nie szkodziła ludziom i przyrodzie.
Organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej "Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne" jest środowisko górnicze we współpracy z badaczami z UMCS i górniczymi instytutami naukowymi (m.in. Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN).