Niechciany

Marysia uznała, że aborcja jest najlepszym rozwiązaniem.

Początek filmu sięga końca lat 80. ubiegłego wieku, ale historię bohaterki obserwujemy na przestrzeni wielu lat. Marysia, bohaterka  “Śubuka”, zachodzi w ciążę ze swoim chłopakiem. Mężczyzna chce, by dokonała aborcji, ale starsza i mocno wierząca siostra Marysi oferuje jej pomoc w wychowaniu dziecka. Jednak młoda dziewczyna uważa, że stanie się ono przeszkodą w realizacji jej życiowych planów. W ostatniej chwili rezygnuje jednak z zabicia dziecka.

Wkrótce  dramatyczne wydarzenia sprawiają, że Marysia, która znalazła się w tragicznej sytuacji finansowej, musi sama wychowywać chłopca. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to tajemnicze słowo “śubuk". Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie lekarze diagnozują, że chłopiec ma autyzm.

Znakomita, brawurowa pierwsza część filmu bez taryfy ulgowej pokazuje problemy, przed jakimi stoją niedojrzałe do macierzyństwa, młode, pozbawione wsparcia i poddane presji otoczenia kobiety, które zaszły w ciążę. Jednak ten problem nie jest głównym wątkiem filmu, który wiarygodnie przedstawia historię ewolucji, jaka zachodzi w postawie dziewczyny. Jest nim rozgrywająca  się na przestrzeni  walka o zapewnienie pomocy odpowiednich instytucji najpierw swojemu dziecku, ale też innym dzieciom oraz rodzinom znajdującym się w podobnej sytuacji.To także film o barierach i uprzedzeniach, z jakim spotykają się do dzisiaj osoby niepełnosprawne.    W roli małego Śubuka wystąpił Wojtek Krupiński, prawdziwy autysta.

Śubuk, reż. Jacek Lusiński, wyk.: Małgorzata Gorol, Wojtek Krupiński, Marta Malikowska, Andrzej Seweryn, Polska 2017

 

« 1 »

Edward Kabiesz