Refleksja nad artykułami

Chcę się odnieść do dwóch artykułów: „Trudna wolność” (nr 41) i „Stan Kościoła w Polsce” (nr 42). W pierwszym autor pisze: „Jan Paweł II wskazuje, że porażka totalitarnego systemu była przede wszystkim klęską moralną”.

Słuszna diagnoza, bo to, co dziś się obserwuje, zwłaszcza w polityce, to moralna klęska. Politycy widzą źdźbło w oku przeciwnika, nie dostrzegając belki we własnym. Szczególnie widać to w walce o media – bez jakiejkolwiek żenady zarzuca się przeciwnikowi politycznemu dokładnie to samo, co samemu robiło się, gdy było się przy władzy. A przykład idzie z góry i z moralnością na dole jest coraz gorzej.

Jeśli ludzie w naszym kraju (przecież w większości katolicy) kierowaliby się moralnością katolicką, to zbędne byłyby ustawy ograniczające aborcję i in vitro, bo przecież nie pozwala na nie Dekalog. Szczególnie brak moralności widoczny jest w handlu w niedzielę; wszelkie próby jego ograniczenia spotykają się z dużym oporem społeczeństwa, a przecież gdybyśmy kierowali się przykazaniami i nie chodzili na zakupy w niedzielę, to właściciele, nie mając klientów, nie uruchamialiby ich.

Druga refleksja dotycząca tego artykułu odnosi się do zdania: „Siłą napędową przemian byłą solidarność” – gdzież podziała się solidarność w społeczeństwie; obecnie pod sztandarami „Solidarności” walczy się tylko o zachowanie przywilejów dla pewnych grup społecznych. W „Stanie Kościoła” za bardzo trafny uważam p. 3.: „(…) którzy w sposób kompetentny, językiem dialogu, a nie konfrontacji, potrafiliby przekonać, że wybór jednocześnie za Bogiem i za nowoczesnością jest możliwy”.

Dotyczy to zwłaszcza mediów katolickich. (…) Zadaniem mediów katolickich jest trafianie z katechezą do całego społeczeństwa bez względu na zapatrywania polityczne, nawet do niewierzących. A można do nich trafiać, używając słów dialogu, zwłaszcza w atrakcyjnej formie. Stosując słowa walki, wywołamy nie refleksję nad argumentami, a sprzeciw.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Stróżecki