Jeszcze o „Imperium zdrowia”

Kiedy z zainteresowaniem czytałem artykuł Wojciecha Wencla „Imperium zdrowia” (GN nr 18/2009), obawiałem się właśnie takiej reakcji środowiska lekarskiego, jaką przyniósł następny numer „Gościa”. W nadesłanych listach znajduję ostrą obronę „twierdzy” medycznej.

Moim zdaniem, niepotrzebnie sięgnięto po ostrą broń. Wypowiedź redaktora Wencla, wpisując się w swobodną formę felietonu, była jedynie wyrazem osobistej refleksji Autora. Zresztą to nie tylko jego odczucie – sam również miewałem podobne myśli, choćby wówczas, gdy z ciężko chorym ojcem lub bratem godzinami stałem w kolejkach do wysoko cenionych (według cennika) specjalistów, a jedyną pomocą z ich strony były serie w pośpiechu wypisywanych proszków, bez najmniejszego kontaktu z pacjentem.

Zgadzam się, że negatywnego zjawiska nie należy uogólniać. Niemniej w obliczu nagminności pewnych procesów rodzi się postawa, do której mamy prawo się przyznawać. Tą postawą jest determinacja wobec drapieżnej komercjalizacji usług medycznych, powszechnego dyktatu mediów w sprawie zabiegania o własne zdrowie – a wszystko to w obliczu sytuacji finansowej wielu polskich rodzin, tak często nieprzystającej do wymogów dzisiejszego świata. Mam wrażenie, że stosunek do własnego zdrowia staje się dziś symptomem nowej formy materializmu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Adam Szary, Bieszczady