Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w projekcie archiwum społecznego „Mój profesor Wojtyła”. Pierwsza rekrutacja trwa do grudnia 2022 roku. Wciąż można dołączyć do grona Wolontariuszy – twórców żywej historii.
Interesujesz się historią, archiwistyką, dziennikarstwem, a może chciałbyś mieć swój wkład w tworzeniu wartościowego projektu społecznego?
Nie czekaj! Napisz do nas, a my wprowadzimy Cię w świat żywej historii i opowiemy o planowanych szkoleniach i zadaniach.
Do budowania archiwum społecznego chcemy zaangażować Wolontariuszy z całej Polski – uczniów, studentów, osoby pracujące, seniorów. Dzięki możliwości pracy zdalnej odległości nie stanowią dla nas problemu.
Czekamy właśnie na Ciebie!
Jak zostać Wolontariuszem? https://mt514.pl/archiwumspoleczne/dlawolontariuszy/
Szukamy byłych współpracowników z uczelni oraz studentów Karola Wojtyły. W ramach projektu chcemy dotrzeć do jak największego grona Świadków historii, którzy odkryją przed nami unikatowe zbiory osobiste lub zgodzą się podzielić swoimi wspomnieniami z okresu działalności Karola Wojtyły w dwóch ważnych ośrodkach akademickich, Krakowie i Lublinie. Nasz komunikat kierujemy również do ich potomków, którzy pomogą nam zapoznać się z rodzinnymi archiwami.
Jeśli należą Państwo do grona bliskich współpracowników, studentów Karola Wojtyły z lat: 1954-1978 lub znają osoby, które do tej grupy należą – prosimy o kontakt, bądź przekazanie informacji o projekcie archiwum do bezpośrednio zainteresowanych.
Dlaczego „Mój profesor Wojtyła”?
Temat archiwum społecznego nie jest przypadkowy. Karol Wojtyła był wykładowcą na uczelniach wyższych przez prawie ćwierć wieku, aż do wyboru na papieża. Był to okres niezwykle płodny pod względem dorobku naukowego, ale również w zakresie pracy dydaktycznej ze studentami. Prowadził wykłady, proseminaria oraz seminaria dla magistrantów i doktorantów. Kształcił swoich naukowych następców, ale też duchowo formował studentów poprzez rozmowy i wspólne wyjazdy. Właśnie wakacyjne wędrówki mocno integrowały społeczność akademicką z niezwykłym profesorem i pomagały budować relację mistrz – uczniowie.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego