Eucharystia w Kościołach protestanckich

* Eucharystia, jak ją rozumieją? Nazywana jest przez protestantów najczęściej Wieczerzą Pańską. Jest uznawana za sakrament. Kościoły wywodzące się z reformacji różnią się między sobą w jej pojmowaniu i sposobach sprawowania. Odrzucają pojęcia przeistoczenia i ofiary. Jezus jest obecny pod postaciami chleba i wina tylko podczas samej celebracji. Luteranie najsilniej akcentują realizm tej obecności. Pozostałe Kościoły pojmują tę obecność czysto symbolicznie. W kościołach protestanckich nie przechowuje się Eucharystii, nie ma tabernakulum. Akcent pada na głoszenie słowa Bożego. Komunii udziela się zawsze pod dwiema postaciami. Mocno podkreśla się wymiar uczty. Protestanci nie uznają kapłaństwa za sakrament. Wieczerzy Pańskiej przewodniczy osoba tylko ordynowana na urząd kościelny. Czyni to jednak na mocy kapłaństwa wspólnego. W pewnych sytuacjach każdy chrześcijanin może przewodniczyć Eucharystii. Wewnątrz Kościoła anglikańskiego istnieje wielkie zróżnicowanie: od doktryny i praktyki protestanckiej po doktrynę i formę bardzo bliską katolicyzmowi (uczestnik może pomyśleć, że jest na Mszy św. katolickiej). Do anglikanów odnoszą się także poniższe punkty.

* Katolicy u protestantów. Zgodnie z wiarą katolicką tylko ważnie wyświęcony kapłan może przewodniczyć Eucharystii i ważnie dokonywać czynności sakramentalnej. Ponieważ w Kościołach protestanckich brakuje sakramentu kapłaństwa, Kościół katolicki nie uznaje sprawowanej tam Eucharystii za ważną. Katolicy nie powinni przystępować do Komunii. Nie oznacza to jednak, że Wieczerza Pańska w Kościołach ewangelickich jest pozbawiona wszelkiej mocy zbawczej i skuteczności.

* Protestanci u katolików. Prawo Kościoła katolickiego zezwala na udzielenie katolickiej Komunii protestantowi tylko w wyjątkowych okolicznościach (niebezpieczeństwo śmierci lub inna konieczność potwierdzona przez biskupa). Muszą być spełnione następujące warunki: protestant nie ma możliwości wezwać własnego duchownego, deklaruje katolicką wiarę w Eucharystię i został duchowo przygotowany.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..