Zabawa na łące

Rafael (Raffaello Santi, zwany też Sanzio) „Madonna na łące”, olej na desce, 1506, Kunsthistorisches Museum (Wiedeń)

Leszek Śliwa

|

21.06.2005 23:02 GN 25/2005

dodane 21.06.2005 23:02

Rafael zasłynął przede wszystkim jako malarz niezrównanej piękności Madonn. Najwięcej tych kompozycji powstało podczas pobytu artysty we Florencji. Przedstawiały one motyw z pism apokryficznych: spotkanie Jezusa i św. Jana Chrzciciela jako małych dzieci, podczas którego mały Jan Chrzciciel miał rozpoznać w Jezusie Mesjasza. „Madonna na łące” jest pierwszym z tych obrazów. Precyzyjna, pełna harmonii kompozycja obrazu zbudowana została na figurze trójkąta, który tworzą przedstawione na obrazie osoby.

Matka Boża podtrzymuje Jezusa, św. Jan Chrzciciel znajduje się z lewej strony. Mimo podporządkowania postaci geometrycznemu układowi (Matka Boża wysuwa stopę w kierunku prawego dolnego rogu obrazu, by zamknąć trójkąt), kompozycja nie sprawia wrażenia sztucznej. Przeciwnie, wszystkie osoby zachowują się naturalnie, a scena może się kojarzyć ze zwykłą dziecięcą zabawą na łące, pod opieką matki.

Podczas tej zabawy św. Jan Chrzciciel miał rozpoznać Misję, z jaką Jezus przyszedł na świat. Dlatego na obrazie Rafaela podaje mały drewniany krzyżyk Zbawicielowi. Jezus chwyta go prawą rączką. W ten sposób niewinna zabawa dzieci nabiera szczególnych treści. Dzieci patrzą na siebie ze spokojem, ale i powagą. Tylko czułe spojrzenie Matki Bożej jest w pełni beztroskie. Ona jeszcze nie wie, że na krzyżu wypełni się los Jej Syna.

Artysta zadbał o to, żeby sceneria jego dzieła była jak najbardziej naturalna. Posłużył się krajobrazem, jaki zapamiętał z dzieciństwa. Staw, który widać w tle obrazu to jezioro Trasimeno w Umbrii, rodzinnym regionie Rafaela.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa