Poznaj poglądy kandydatów

Poglądy dwóch głównych kandydatów do prezydenckiego fotela, Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego, są bardzo zbliżone. Jedynym kandydatem, który w pełni deklaruje realizację w życiu społecznym nauczania Kościoła, jest Marek Jurek.

Takie wnioski można wysnuć z „Kwestionariusza prezydenckiego”, przygotowanego przez redakcję „Gościa”. Kampania prezydencka znajduje się już w decydującej fazie, ale poglądy kandydatów na wiele konkretnych spraw nie są do końca znane. Wielu wyborców zadaje sobie na przykład pytanie, który z polityków zgadza się na ograniczenie uprawnień prezydenckich, na podniesienie wieku emerytalnego czy wprowadzenie eutanazji. Deklaracje polityków w tego typu sprawach mogą mieć decydujące znaczenie przy podejmowaniu przez wyborców decyzji, na kogo ostatecznie oddać swój głos. Aby Polacy mogli poznać poglądy kandydatów na tak szczegółowe zagadnienia, redakcja „Gościa” opracowała specjalny „Kwestionariusz prezydencki”, zawierający pytania dotyczące spraw wewnętrznych, kwestii światopoglądowych oraz polityki zagranicznej. Przy każdym problemie istniały cztery propozycje odpowiedzi. Kandydat miał zaznaczyć tę, z którą się utożsamia, a jeśli żadna nie odpowiadała jego poglądom, miał możliwość napisania własnej.

O odpowiedź poprosiliśmy sześciu kandydatów, którzy uzyskują największe poparcie w sondażach bądź są liderami partii politycznych. Poza Andrzejem Olechowskim, który nie znalazł czasu na wypełnienie kwestionariusza, wszyscy spełnili naszą prośbę. Choć kwestionariusz dotyczył 18 zagadnień, a więc z pewnością nie wyczerpywał wszystkich istniejących problemów, ale był raczej rodzajem sondy dotyczącej spraw najważniejszych, to jednak uzyskane odpowiedzi z pewnością pozwalają wyrobić sobie zdanie na temat poglądów danego kandydata czy stwierdzić, którzy z polityków mają bardzo zbliżony sposób myślenia, a którzy kompletnie odmienny.

Więcej łączy, niż dzieli
Najbardziej zaskakującym wnioskiem płynącym z analizy kwestionariusza jest bardzo wysoka zgodność poglądów Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Na 18 zagadnień w 12 mają takie same zdanie, co daje zgodność na poziomie dwóch trzecich. Poza innym rozłożeniem akcentów w relacjach z Rosją, są w 100 proc. tożsami co do głównych kierunków naszej polityki zagranicznej. Obaj uważają, że Unia Europejska powinna być związkiem suwerennych państw, które w wybranych kwestiach powinny prowadzić wspólną politykę zagraniczną, a nasze wojska powinny pozostawać w Afganistanie tak długo jak kontyngent NATO. Różnice widać w sprawach wewnętrznych. Kandydat PO chce na przykład ratować służbę zdrowia przez przekształcanie szpitali, lider PiS przez zwiększanie na nią nakładów, ale bez podnoszenia składki zdrowotnej. Komorowski uważa, że media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a Kaczyński – że z abonamentu. Warto tu wspomnieć o ciekawej propozycji zgłoszonej w tej kwestii przez Marka Jurka, który proponuje finansowanie mediów publicznych ze specjalnej akcyzy na reklamę w mediach komercyjnych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński