Łączą niebo z ziemią. W imieniu Jezusa wypowiadają słowa: „Ja odpuszczam tobie grzechy”. Co mówią księża o sobie samych? O swej drodze, upadkach, samotności? O umocnienie modlą się właśnie na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów na Jasną Górę.
Trwa Rok Kapłański. Na Jasnej Górze modli się właśnie tłum księży. Przyjechali z całej Polski na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kapłanów. Padają na kolana przed obrazem Czarnej Madonny. W czasie Apelu Jasnogórskiego zapewniają: jestem, pamiętam, czuwam. Ostatnia ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę miała miejsce 26 maja 1970 roku w Roku Modlitwy w intencji Kościoła i Ojca Świętego Pawła VI. Do sanktuarium przybyło wówczas ponad 4 tys. kapłanów z całego kraju. Na spotkanie z okazji Roku Kapłańskiego zaproszeni zostali wszyscy obecnie posługujący w kraju księża (nad Wisłą modli się 24 tys. księży diecezjalnych i ponad 5 tys. zakonnych).
– Nasza pielgrzymka, zaplanowana na 1 maja br., będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że ostatnia taka miała miejsce w ubiegłym stuleciu, 40 lat temu, ale również poprzez udział w niej prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummesa i dzięki duchowej obecności Benedykta XVI, który skieruje do księży polskich specjalne przesłanie. – opowiada ks. dr Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP. – Na hasło pielgrzymki wybrano słowa „Wierność Chrystusa, wierność kapłana” – dewizę Roku Kapłańskiego. Podczas pielgrzymki złożymy na Jasnej Górze symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa – księgę i urnę.
Księga upamiętniać będzie nazwiska kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowskich oraz tych, którzy zostali skazani na męczeńską śmierć przez reżim komunistyczny, a także nazwiska polskich misjonarzy męczenników za wiarę. W urnie znajdzie się ziemia przywieziona z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni, gdzie ofiarowali swoje życie polscy kapłani diecezjalni i zakonni. Będzie to ziemia z Polski, z Rosji i z Niemiec. Do zadań, jakie stoją przed kapłanami, często nawiązuje Benedykt XVI. Nawet ostatnio, 25 kwietnia, zaapelował do kapłanów, by czuli się zobowiązani do „silniejszego i intensywniejszego świadectwa Ewangelii w dzisiejszym świecie”. Wielokrotnie pisaliśmy w „Gościu” o księżach. Tym razem oddaliśmy głos im samym.
O. Wojciech Ziółek – prowincjał krakowskich jezuitów i Szyman Kiera, studiujący w Rzymie kapłan ze Śląska, opowiadają, czym jest dla nich kapłaństwo, jak spojrzeć na kolejne sutanny zawieszane na hakach, na niewierność, zdradę, zmaganie się z samym sobą i ogromną samotność.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
(obraz) |
Marcin Jakimowicz