Mamo i Tato! Jesteście najważniejszymi autorytetami dla swoich dzieci. Także w sprawach wiary! Dlatego dla dobra Waszych dzieci:
* Rozmawiajcie z dzieckiem o znaczeniu pierwszej spowiedzi i Komunii. Zapytajcie o to, co dowiedziało się na religii w szkole lub w kościele. Spróbujcie pogłębić temat, potwierdzić go swoim autorytetem.
* Regularny udział całej rodziny w niedzielnej Eucharystii jest najlepszą formą domowej katechezy.
* Nie zapomnijcie o wspólnej modlitwie. W dniach poprzedzających Pierwszą Komunię, proście razem z dziećmi o jej godne przeżycie. Ofiarujcie w tej intencji choć najprostszy pacierz.
* Pomóżcie dzieciom przy pierwszej spowiedzi. Wasza obecność, modlitwa, przykład pomogą pokonać opory czy lęki.
* Zróbcie wszystko, co możliwe, aby zneutralizować „konkurencję” prezentów. Można wręczyć je parę dni wcześniej lub później. Poproście krewnych, aby nie dawali prezentów zaraz po wyjściu z kościoła, zaproponujcie, by nie dawali dziecku pieniędzy. Można te sugestie zawrzeć w zaproszeniu.
* Zacznijcie i zakończcie dzień Pierwszej Komunii wspólną modlitwą.
* Podczas rodzinnego spotkania przy stole zadbajcie o krzyż i zapalenie komunijnej świecy. To jest przedłużenie świętowania w kościele. Nie zapomnijcie o modlitwie przed posiłkiem. Podawanie alkoholu byłoby ciężką krzywdą wyrządzoną dziecku.
* Zadbajcie o to, by dziecko komunijne czuło się bohaterem tego dnia.
* Zachęćcie dziecko do podzielenia się z innymi tym, co dostało (np. słodyczami).
* W rozmowach z dzieckiem ważne jest podkreślenie, że Pierwsza Komunia niczego nie kończy, ale zaczyna nowy etap przyjaźni z Jezusem. A o takim wielkim Przyjacielu trzeba pamiętać nie tylko od święta, ale na co dzień. Zwyczaj pierwszych piątków miesiąca pomaga dzieciom nauczyć się regularnego praktykowania.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.