Plaża w kościele

Pępki na wierzchu, dekolty, odsłonięte ramiona, szorty. Plażowa moda wkracza latem do świątyń.

W nadmorskich kurortach turyści przychodzą do kościoła nieraz prosto z plaży. Mężczyźni w kąpielowych slipkach i koszulkach na ramiączkach. Kobiety w szortach lub miniówkach i mikroskopijnych bluzeczkach.
– Nie zamierzam ubierać się jakoś specjalnie do kościoła – deklaruje Monika Pilińska, która przyjechała na urlop do Kołobrzegu. – Jestem na wakacjach i jak mam po wyjściu z plaży iść do hotelu, przebierać się, to po prostu szkoda mi czasu. Dlatego idę w tym, w czym jestem, tylko narzucam na siebie coś przewiewnego. Księża powinni zrozumieć, że tutaj ludzie przyjeżdżają odpocząć i nie mają zamiaru się stroić. To, jak wyglądam, nie ma nic wspólnego z moją wiarą. Przecież na Msze odprawiane w ciepłych krajach nikt nie przychodzi ubrany od stóp do głów. I wcale nie znaczy to, że nie szanują Boga.

Inny turysta, w tym samym miejscu zapytany o to samo, widzi sprawę inaczej. – U mnie w domu niedziela zawsze była dniem bardzo uroczystym. Miałem nawet specjalne, niedzielne ubranie i buty, w których chodziło się wyłącznie do kościoła i na ważniejsze uroczystości rodzinne. Dlatego teraz, nawet na urlopie, staram się przychodzić do kościoła ubrany elegancko. Oczywiście, nie przywiozłem ze sobą garnituru, w który ubieram się na Msze w Warszawie, ale mam długie spodnie i koszulkę z kołnierzykiem. Źle bym się czuł, gdybym przyszedł w kąpielówkach do kościoła, byłby to brak szacunku dla Eucharystii – uważa Tomasz Plawgo z Warszawy.

Chusta dla roznegliżowanych
– Niestety, ludzie często wchodzą do naszej katedry, jakby przychodzili do kina – ubolewa ks. prałat Józef Słomski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. – Czapki na głowie, zimne napoje w ręku – to bardzo częsty i nieprzyjemny widok.

Ksiądz postanowił walczyć o godny strój w kościele. Klerycy, odbywający staże w konkatedrze, stoją przed drzwiami świątyni z chustami dla niezdyscyplinowanych wiernych. – Jak ktoś przychodzi zbyt roznegliżowany, najczęściej dotyczy to kobiet, to klerycy wręczają mu chustę – opowiada ks. Słomski. – Jeszcze nikt nie zaprotestował, choć niektóre panie trzeba by tymi chustami owinąć od stóp do głów. Z podobnymi sposobami upominania się o szacunek dla świątyni można spotkać się na Zachodzie. – Widziałem wielokrotnie, jak do bazyliki św. Piotra nie wpuszczano mężczyzn w krótkich spodenkach ani kobiet z odkrytymi ramionami. Pilnujący wejścia panowie zwracają uwagę uprzejmie, ale stanowczo. Kto nie ma właściwego stroju, może zaopatrzyć się w jednorazowe nogawki lub nakrycia ramion – opowiada ks. Adam Wodarczyk, pracujący przez kilka lat w Rzymie. Na drzwiach wielu kościołów w krajach zachodnich można zobaczyć tablice, przypominające o odpowiednim stroju.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Jaklewicz, Julia Markowska