Gra w politykę

Polacy są zmęczeni polityką. Ale oglądalność zajmujących się nią kanałów telewizyjnych stale rośnie.

Oni są sobie potrzebni, tylko efekt jest taki, że oni są coraz starsi, coraz bardziej wypaleni, zmęczeni. Sobą wzajemnie, każdy sam sobą jest zmęczony, polityką, i społeczeństwo jest nimi coraz bardziej zmęczone – tak o dwóch czołowych polskich politykach mówi Tomasz Lis. Teza o zmęczeniu Polaków polityką nie jest niczym nowym. Jednak spektakularny wzrost oglądalności najbardziej „politycznego” kanału telewizji – TVN 24 i rosnąca oglądalność przekształcającej się w kanał informacyjny TVP 3 dowodzi, że mimo zmęczenia jednak polityką się interesujemy. Coraz bardziej.

81 procent nieufności
– To kryzys zaufania, kultury politycznej i stylu władzy jest głównym powodem tego, że w światowych rankingach demokracji sytuujemy się na dalekim, 46. miejscu, w kategorii „demokracji ułomnych” – powiedział socjolog prof. Piotr Sztompka podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w marcu w Warszawie. Rzeczywiście, generalnie nie ufamy politykom i nie wyróżniamy się pod tym względem w Europie, w której średnie do nich zaufanie nie przekracza 10 procent.

Są jednak politycy, których obdarzamy wysokim zaufaniem. W połowie marca Zbigniewowi Ziobrze ufało 60 proc. ankietowanych, Zbigniewowi Relidze – 57 proc., Donaldowi Tuskowi – 48 proc., Hannie Gronkiewicz-Waltz – też 48 proc. O wiele gorzej jest w kwestii zaufania do instytucji politycznych. Pod tym względem jesteśmy najbardziej nieufni w całej Unii Europejskiej. 49 proc. obywateli UE ufa swojej radzie gminy (miasta), 31 proc. ufa rządowi i parlamentowi narodowemu, a jedynie 20 proc. ma zaufanie do partii politycznych. Tymczasem aż 81 proc. Polaków nie ufa żadnej z politycznych instytucji.

Lepsi dziennikarze niż...
Jest jednak grupa ludzi związanych z polityką, którym ufamy o wiele bardziej niż reszta Europejczyków. Polacy najczęściej ze wszystkich badanych narodów deklarują zaufanie wobec dziennikarzy. Tej grupie zawodowej ufa 52 proc. badanych Polaków, podczas gdy w całej Europie takie zaufanie deklaruje 29 proc. respondentów. Czy nie przesadzamy z tym zaufaniem?

„To trochę paradoks, że nie umiemy korzystać z czynnego prawa wyborczego, stronimy od instytucjonalnych form demokracji, boimy się partycypacji w polityce, a zarazem żyjemy polityczną informacją, sensacją czy plotką” – dziwi się w swoim blogu Bogusław Chrabota, dyrektor anteny – redaktor naczelny Telewizji Polsat. Jego zdaniem fakt, że największymi gwiazdami telewizyjnymi w Polsce są komentatorzy polityczni: Lis, Olejnik, Durczok, to dowód, że polityka jest w centrum zainteresowania Polaków. – Paradoksalnie to dowód również na to, że w Polsce lepiej się robi komentarz polityczny i dziennikarstwo polityczne, niźli samą politykę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Artur Stopka