Na słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chystusowi” przypadkowi ludzie zostawiają swoje zajęcia i jadą na spotkanie z Benedyktem XVI. Tak będzie wyglądał wideoklip zapraszający Polaków do udziału w papieskiej pielgrzymce.
Teledysk nagrał pod koniec kwietnia zespół „Siewcy Lednicy”, znany z ogólnopolskich spotkań młodzieży nad Jeziorem Lednickim. Telewizja Polska ma emitować go od połowy maja. Słowa pieśni napisał dominikanin ojciec Jan Góra.
Piotr i Marcin
Piotr Ziemowski i Marcin Pokusa z „Siewców Lednicy” idą ulicami Poznania i śpiewają hymn. Zaglądają do galerii, sklepów, szkoły, a nawet na dworzec PKP. Na refren: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” dołączają do nich kolejni ludzie. Podobne scenki ekipa filmowa nakręciła także z góralami, w ośrodku akademickim dominikanów na Jamnej koło Tarnowa. Wszyscy występujący w wideoklipie aktorzy spotykają się potem pod papieskim oknem w Krakowie przy Franciszkańskiej 3. – Chcieliśmy pokazać zwykłych ludzi, którzy, pochłonięci codziennymi zajęciami, na dźwięk papieskich słów doznają jakby olśnienia i duchowej przemiany. Zostawiają przyziemność, która nagle staje się jakby mniej ważna, i idą za tymi słowami – opowiada Grzegorz Sadurski z Telewizji Polskiej, który wyreżyserował teledysk.
W wideoklipie pojawią się archiwalne zdjęcia Jana Pawła II, który rozpoczynając swój pontyfikat, apelował do świata: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Pojawi się też Benedykt XVI, który powtórzył słynne zdanie polskiego Papieża w rocznicę jego śmierci. – To będzie pomost między Janem Pawłem II i nowym Papieżem, na którego spotkanie wszyscy chcemy się wybrać – tłumaczy scenę z Benedyktem XVI reżyser.
Kardynał prosi
Kilka tygodni temu kardynał Stanisław Dziwisz poprosił ojca Górę, by ten napisał słowa do pieśni zapraszającej Polaków na spotkanie z Benedyktem XVI. – Kardynał chciał, żeby w tekście były słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” – opowiada ojciec Jan.
Dominikanin napisał utwór, w którym wykorzystał papieskie zdanie jako refren. – Ten refren to właściwie napisał sam Ojciec Święty – mówi. – Jedno genialne zdanie, które jest syntezą całego nauczania Jana Pawła II. Ojcu Górze pomógł Benedykt XVI, gdy w rocznicę śmierci Jana Pawła II zacytował słynne słowa swego Poprzednika.
Laptop i banknoty
– Rocznik papieski – mówi o sobie Marcin Pokusa. I wyjaśnia, że urodził się 17 października 1978 roku, zaledwie kilka godzin po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Jest góralem z Beskidu Żywieckiego i nauczycielem muzyki. W zespole „Siewcy Lednicy”, ubrany w góralski strój, gra na skrzypcach i śpiewa.
Piotr Ziemowski gra na gitarze klasycznej i śpiewa. Razem z Marcinem napisał muzykę do papieskiego wideoklipu. Obaj są najbardziej rozpoznawalnymi członkami „Siewców Lednicy”.
Patrząca sobie w oczy zakochana para młodych ludzi. Kobieta, która pcha wózek z dzieckiem. Policjant łapiący na ulicy dwóch blokersów. Dwóch muzyków, którzy zbierają pieniądze do kartonika. Malarz przy sztaludze. Dzieciaki wybiegające ze szkoły. Góralka robiąca pranie na zabytkowej tarce. Dziewczynka, która łapie motyle. Te osoby będzie można wkrótce zobaczyć w teledysku, jak wsiadają z Piotrem Ziemowskim i Marcinem Pokusą do pociągu i jadą do Krakowa na spotkanie z Papieżem.
Marcin Gapski, student ostatniego roku Akademii Ekonomicznej, siedzi wygodnie w restauracji z laptopem i przelicza banknoty. Po chwili do restauracji wejdą „Siewcy Lednicy”. Zaśpiewają: „Nie lękajcie się...”. Marcin wstanie od stolika i dołączy do nich. W Krakowie bohaterowie teledysku podążą na Franciszkańską 3, pod papieskie okno. Okno się otworzy, ale nie pojawi się w nim żadna postać. – To będzie symboliczne czekanie na Benedykta XVI – mówi Ula Świderska z poznańskiego duszpasterstwa dominikanów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Stanisław Zasada, korespondent GN w Poznaniu z cyklu Na spotkanie z Benedyktem XVI