Na spotkanie z Benedyktem XVI na Jasnej Górze możesz się zdecydować nawet w ostatniej chwili. Wystarczy, jeśli włożysz za szybę samochodu białą kartkę A4 i ruszysz do Częstochowy. Tutaj nie musisz mieć biletu wstępu.
Ci, którzy przyjdą wcześniej na plac, po prostu będą bliżej ołtarza – mówi ojciec Piotr Polek, podprzeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze. – No i będą mogli bliżej zaparkować swoje pojazdy. Osobny sektor przygotujemy tylko dla pielgrzymów niepełnosprawnych – dodaje.
Ojciec Święty spotka się z wiernymi na Jasnej Górze w piątek 26 maja. Choć wyląduje na miejscu dopiero o 17.15, ludzie będą się tutaj modlić już od rana. – O godzinie 10.00 zaczynamy nabożeństwem pokutnym. Mszy św. o 15.00 będzie przewodniczył kardynał Gulbinowicz, a kazanie wygłosi biskup toruński Andrzej Suski – zdradza ojciec Polek.
Benedykt XVI najpierw wejdzie na prywatną modlitwę do kaplicy Matki Bożej. Zabrzmią fanfary i zasłona obrazu Czarnej Madonny odsunie się. Papież będzie się modlił w ciszy.
Towarzyszyć mu tam będzie modlitwa sześciuset osób, które dostały specjalne wejściówki. To osoby konsekrowane i delegaci świeckich ruchów katolickich. – Siostry z zakonów klauzurowych mają przywilej wyjścia ze swoich klasztorów właśnie na pielgrzymkę papieża. Takich klasztorów jest w Polsce 90. Ich przełożone dostaną wejściówki do jasnogórskiej kaplicy – mówi ojciec Piotr.
Majowe z Benedyktem
W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze Papież spotka się też z ojcami paulinami. Będzie też mógł na chwilę odpocząć w pokoju prymasowskim. Tylko chwilę, bo za moment już trzeba wyjść do oczekującego tłumu... Władze Częstochowy spodziewają się pół miliona pielgrzymów. – Jednak nawet jeśli przyjedzie milion ludzi, to wszystkie służby są na to przygotowane – zapewnia ojciec Piotr. – W historii Jasnej Góry największy tłum był tutaj w 1991 roku na Światowych Dniach Młodzieży z udziałem Jana Pawła II. Przyjechało wtedy 1,5 miliona młodzieży – wspomina.
Na jasnogórskich wałach Benedykt będzie miał okazję wziąć udział w znanym tylko w Polsce nabożeństwie majowym. Będzie też czytanie Pisma Świętego i 20-minutowe przemówienie papieskie. Spotkanie z Benedyktem zakończy się błogosławieniem wiernych Najświętszym Sakramentem. – To błogosławieństwo oprócz wiernych obejmuje też wszystkie przedmioty kultu religijnego. Różne parafie przywiozą do poświęcenia dzwony – mówi ojciec Piotr. – A wierni mogą wziąć do poświęcenia różańce czy krzyżyki. Wystarczy, żeby przynieśli je z taką intencją. Ojciec Święty taką intencję w czasie błogosławieństwa ma – dodaje.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Przemysław Kucharczak z cyklu Na spotkanie z Benedyktem XVI