Chrześcijanie na celowniku

Media donosiły ostatnio o różnych formach obrażania uczuć religijnych. Ale ludzie wierzący borykają się z poważniejszymi problemami. W ponad 130 krajach świata chrześcijanie są szykanowani i mordowani.

W2005 roku na całym świecie 26 duchownych i świeckich oddało życie za wiarę. Prawie dwa razy więcej niż w roku 2004. Najwięcej – ośmiu kapłanów i czworo zakonników – straciło życie za swą działalność kościelną na kontynencie amerykańskim. Najniebezpieczniejszym krajem okazała się Kolumbia, gdzie zamordowano czterech księży i jedną siostrę zakonną.

Na celowniku
Duchowieństwo Kolumbii jest celem ataków wojskowych lewicowej partyzantki działającej w tym kraju. Przyznał to sam przywódca organizacji partyzanckiej – Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), Jorge Bricen~o. To właśnie on wydał rozkaz zamordowania w sierpniu ubiegłego roku ks. Jesúsa Adriána Sáncheza. Śmierć tego kapłana w prowincji Tolima, w środkowej części kraju, była częścią ofensywy zbrojnej wymierzonej w duchownych. Bricen~o uznał ich za „agentów, i propagatorów doktryny, która mąci umysły ludzi i czyni z nich wrogów partyzantów”. W jednym z przemówień nakazał swym ludziom, „aby zabijali wszystkich klechów”. Podkreślił jednocześnie, że sam robi to już od dawna.

Zastrzelony przez FARC 18 sierpnia ks. Jesús Adrián Sánchez Coy od dawna starał się odciągać młodych ludzi od współpracy z rebeliantami. Terroryzowanej od lat wiejskiej ludności wojsko udziela ochrony tylko sporadycznie. Według zeznań świadków, za cel swojego życia kapłan postawił sobie przekonywanie młodych ludzi, że błędem jest przerywanie nauki i sięganie za broń.

Nie tylko ubiegły rok w Kolumbii należał do tragicznych. Z danych tamtejszej Konferencji Biskupów wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat zaatakowano tam ponad stu duchownych: księży, misjonarzy, a także dwóch biskupów.

Mordują nawet dzieci
W Środę Popielcową we Francji ukazała się niezwykła książka Thomasa Grimaux. Autor włożył niemały wysiłek w dokumentowanie podobnych przykładów męczeństwa chrześcijan. Po raz pierwszy możemy przeczytać o prześladowaniu wyznawców Chrystusa w całym świecie, nie wyłączając Europy i Ameryki. Choć trudno w to uwierzyć, nawet w miejscach o utrwalonych tradycjach demokracji wolność religijna stoi nieraz pod dużym znakiem zapytania.

W książce jest mowa o czterech podstawowych źródłach prześladowań: fanatyzmie islamskim, komunizmie, fanatyzmie hinduskim i buddyjskim oraz kulturze śmierci. Gdy chodzi o tę ostatnią, autor przytacza walkę z symbolami religijnymi w Stanach Zjednoczonych, mówi o eutanazji, zamachach na rodzinę, a nawet deformowaniu nauki chrześcijańskiej przez media.

W Afryce krwawa statystyka za ubiegły rok obejmuje jednego biskupa, sześciu kapłanów i jednego świeckiego. Oddali oni życie w Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Nigerii.

Księdza Françoisa Djikulo zamordowano po barbarzyńsku wraz ze świeckim współpracownikiem, gdy próbował namówić do złożenia broni jednego z miejscowych członków rebelianckiego ruchu Mai Mai, działającego w Katandze.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Łuczak