Zapisane na później

Pobieranie listy

Druga młodość poezji

Kto potrafi z takim wdziękiem połączyć w jednym tekście słowa „sorka” i „carpe diem”? I kto połączył pop z poezją tak, że młodzi ludzie sięgają po wiersze bez szkolnego przymusu?

Szymon Babuchowski

|

GN 43/2022

dodane 27.10.2022 00:00

To była wielka niespodzianka, nawet dla najbardziej zagorzałych fanów. 14 października, w Dzień Nauczyciela, we wszystkich serwisach streamingowych pojawiło się dziesięć nowych piosenek Sanah, napisanych do wierszy wybitnych (głównie polskich) poetów. Zaskoczenie jest tym większe, że młoda artystka dopiero co wydała płytę „Uczta” i taki ruch jawi się jako posunięcie zupełnie niekomercyjne. A przecież jest to krok przemyślany, o czym świadczą chociażby przygotowane do każdego utworu klipy – proste, ale intrygujące, idące pod prąd popkulturowym standardom przez swoje niespieszne tempo, archaiczne kostiumy, zaskakujące plenery.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego