Odkrywamy nieznaną historię II wojny światowej na terenie diecezji legnickiej.
Nieraz w lesie, nieraz w gąszczu gęstych krzaków czy u wylotu miasta, w miejscach zapomnianych przez ludzi i historię, zupełnie przypadkowo napotykamy omszałe tablice, pomniki i obeliski. Niektóre z nich miały na zawsze przypominać o zdarzeniach i ludziach, którzy złożyli w tym miejscu swoje życie na ołtarzu naszej ojczyzny. Dziś mało kto pamięta zarówno o ludziach, jak i o miejscach. Szkoda, bo niektóre z nich kryją w sobie fakty i zdarzenia, nie mniej pasjonujące i ważne, niż najgłośniejsze epizody ostatniej wojny, mówiące o heroizmie polskiego żołnierza. Możemy te miejsca obejść ze wzruszeniem ramion. Ale możemy także dowiedzieć się, jaką kryją historię, tajemnicę, jakie zdarzenie z polskiej historii najnowszej upamiętniają.
„Gość Legnicki” proponuje uczniom wszystkich szkół średnich i gimnazjalnych na terenie diecezji legnickiej wzięcie udziału w konkursie historycznym „Zapomniane – przypomniane”, zorganizowanym przez nas z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Chcemy, aby do konkursu zgłaszały się całe klasy, które pod opieką nauczycieli historii będą zbierać i dokumentować fotografie takich zapomnianych miejsc. Prawie każdy z nas ma telefon komórkowy. Prawie każdy telefon posiada aparat cyfrowy. Dokumentowanie poszukiwań nie nastręczałoby więc kłopotu uczestnikom konkursu. Więcej pracy należałoby poświęcić na zdobycie rzetelnej wiedzy o fotografowanych miejscach, ale przy czynnej pomocy nauczycieli mogłoby okazać się pasjonująca przygodą.
Czekamy na zgłoszenia klas, chcących wziąć udział w konkursie. Prosimy o przesyłanie na adres naszej skrzynki pocztowej lub adresu redakcji zdjęć wraz z opisami, najpóźniej do 15 czerwca b. r. Forma prac jest dowolna, mogą to być albumy ze zdjęciami i opisem, albo programy napisane na komputerze. Klasa, która nadeśle najciekawsze, najrzetelniejsze i najobszerniejsze opracowanie, w nagrodę pojedzie we czerwcu na wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ufundowaną przez Konrada Szymańskiego, posła PiS/UEN do Parlamentu Europejskiego z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, oraz odwiedzi siedzibę wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Każda klasa może przygotować tylko jedno opracowanie. W opracowaniach powinny być brane pod uwagę jedynie miejsca upamiętniające zdarzenia w których brali udział obywatele i żołnierze polscy, obywatele innych narodowości jeśli ich działanie było skierowane przeciwko III Rzeszy oraz więźniowie stalagów, oflagów lub robotnicy przymusowi.
Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym prof. Włodzimierza Sulei, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Konkurs historyczny "Zapomniane – przypomniane"