24.II III Niedziela Wielkiego Postu.
Chrystus prosił Samarytankę o podanie Mu wody. Przy okazji objawił jej, że jest Mesjaszem i Źródłem wody dającej życie wieczne. Życie szczęśliwe ludziom zbawionym zapewnia łaska Boża, której Chrystus hojnie udziela „bo przyszedł po to aby owce Jego miały życie w obfitości” (J 10,10).
Módlmy się o dar laski uświęcającej, która nas czyni dziećmi Boga i byśmy w tym stanie zawsze trwali.
25.II
Do wad narodowych w naszej ojczyźnie zalicza się alkoholizm. Pijaństwo niszczy życie rodzinne, społeczne i religijne. Człowiek staje się materialnie biedny, a gdy nie widzi skutecznej poprawy, często rezygnuje z walki z tą wadą uznając ją za „normalność”.
Módlmy się, aby Matka Boża pomogła nałogowym alkoholikom powstać z tego stanu, a ich rodziny otoczyła macierzyńska opieką.
26.II
Pan Bóg powiedział do pierwszych ludzi: „czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28). Człowiek został hojnie wyposażony, aby mógł wypełnić to zadanie. Praca została zadana człowiekowi i stanowi źródło jego utrzymania. Często spotyka się ludzi wędrujących za pracą lub bezrobotnych.
Módlmy się, aby wszyscy Polacy w naszej ojczyźnie znaleźli pracę, a za jej sumienne wykonanie otrzymywali godne wynagrodzenie.
27.II
Seminarium w diecezji jest bardzo ważną instytucją, która formuje kapłanów „jutra” Troską biskupa, kapłanów i wiernych jest przygotowanie odpowiedniej liczby świętych kapłanów, aby w diecezji na wzór Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza angażowali się w sprawę Królestwa Bożego.
Módlmy się dzisiaj w intencji naszego Seminarium, aby przygotowujący się do kapłaństwa wpatrzyli się w Postać Maryi i wiernie Ją naśladowali w służbie Bogu i bliźnim.
28.II
Chrystus zlecił szczególną troskę o Kościół św. Piotrowi. Ten obowiązek umacniania braci w wierze dotyczy każdego papieża. Obecny świat przedstawia wielką panoramę potrzeb duchowych i materialnych. Do narodów prowadzących wojny papież apeluje o pokój, dla głodnych o chleb, dla pogan o wiarę, którą przekażą misjonarze.
Módlmy się dzisiaj w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, aby mógł odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania całego świata.
29.II
Każdy naród ma własne potrzeby i to na różnych płaszczyznach. Ojczyzna to wspólny dom, o który mają się troszczyć wszyscy jej obywatele. Obowiązki wobec ojczyzny nie streszczają się tylko do wyborów, czy podatków, ale to promocja rodzin, słabych, chorych, bezrobotnych, a przede wszystkim wartości duchowych.
Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny, abyśmy wszyscy byli nie tylko dumni z przynależności do swej Ojczyzny, ale również dbali o przekazywanie w niej najwyższych wartości według hasła: „Bóg, honor i ojczyzna”.
oceń artykuł