Im bardziej podważana jest wartość rodziny i życia, tym więcej powstaje w Polsce inicjatyw te wartości promujących.
Aktywizacja środowisk prorodzinnych w ostatnich latach przybiera tak duże rozmiary, że można mówić o zjawisku ofensywy na rzecz rodziny i ochrony życia w Polsce. Marsze dla Życia i Rodziny, Dzień Świętości Życia, wystawy antyaborcyjne, akcje antypornograficzne, inicjatywy legislacyjne zakazujące in vitro, całkowicie chroniące życie czy broniące rodziny przed ingerencją państwa – to tylko niektóre działania, podjęte w ostatnich latach. Ich cechą jest obywatelski charakter. Zwykli ludzie jednoczą się wokół wartości związanych z chrześcijańską koncepcją rodziny i podejmują konkretne działania na jej rzecz. Inicjatywy te nie mają wymiaru politycznego, choć ich powodzenie często od polityków zależy. Uwagę zwraca ich dynamizm i szybkie reagowanie na aktualne zjawiska życia publicznego i coraz szersze poparcie społeczne, jakie uzyskują.
Maszerować dla rodziny
Jedną z najbardziej dynamicznych inicjatyw prorodzinnych są Marsze dla Życia i Rodziny. Pierwszy odbył się w Warszawie w 2006 r., obecnie podobne inicjatywy mają miejsce w większości miast w Polsce. Idea marszu polega na zamanifestowaniu przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Potrzeba takiej manifestacji wynika z diagnozy, że we współczesnym społeczeństwie wartość rodziny jako takiej jest kwestionowana, jej prawa ograniczane, zaczyna dominować kultura śmierci. Inicjatywa ta ma charakter pozytywny, nie jest wymierzona przeciwko czemuś, lecz promuje wartość rodziny. Stąd marsze mają najczęściej radosny przebieg, połączone są z piknikami i imprezami kulturalnymi, w których uczestniczą całe rodziny.
Pierwszy marsz zorganizowali Fundacja Pro oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Ideę podjęły również inne organizacje pozarządowe, m.in. katolickie stowarzyszenia rodzinne, Ruch Światło–Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W efekcie marsze spontanicznie objęły cały kraj. W październiku br. w Warszawie odbyło się spotkanie organizatorów marszów z całej Polski, w celu skoordynowania działań. Ustalono m.in., że w danym roku marsze będą odbywać się pod jednym hasłem. Innym przykładem pozytywnych wysiłków na rzecz rodziny jest działalność Fundacji Świętego Mikołaja, która od 11 lat organizuje kampanie społeczne na rzecz życia rodzinnego. Jej najbardziej znane akcje to „Grunt to rodzina”, szerząca idee rodzinnych domów dziecka, oraz „Mama w pracy”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Bogumił Łoziński