Gdy odwołają ci lot

Jakie prawa przysługują pasażerowi, jeśli jego lot został odwołany? Pierwsza możliwa sytuacja to taka, gdy pasażer został już odprawiony, a mimo to jego lot został odwołany albo gdy podróżny wyleciał z jednego lotniska, miał międzylądowanie na innym i tam utknął na skutek odwołania lotu.

Tacy pasażerowie mają prawo do opieki przewoźników. Chodzi o zapewnienie możliwości wykonania dwóch rozmów telefonicznych, wysłania dwóch faksów czy dwóch e-maili, a także dostarczenie posiłków i napojów, a jeśli to konieczne – umieszczenie w hotelu. Takiej pomocy można szukać w umieszczonych na lotniskach biurach przewoźników lub ich przedstawicieli (tak zwanych agentów handlingowych). Udajmy się tam, jeśli opóźnienie lotu na trasie do 1500 km jest większe niż 2 godziny.

Większą cierpliwość musimy wykazać, jeśli trasa podróży wewnątrz UE przekracza 1500 km albo jeśli udajemy się poza Unię, a długość trasy wynosi 1500–3500 km. Wtedy pomoc należy nam się przy opóźnieniu sięgającym 3 godziny. Jeśli trasa lotu poza UE przekracza 3500 km, możemy się domagać opieki przewoźnika, gdy opóźnienie jest większe niż 4 godziny.

Jeśli problem zaistnieje przed rozpoczęciem podróży, podróżny może zmienić termin lotu albo oddać bilet i zażądać zwrotu zapłaconych pieniędzy. W przypadku odwołania lotów z powodu siły wyższej – na przykład wybuchu wulkanu – podróżnym nie przysługuje dodatkowe odszkodowanie. Mogłoby się ono należeć w sytuacji, w której przewoźnik ponosiłby winę za odwołanie lotu.

Zasady te wynikają z rozporządzenia Unii Europejskiej i dotyczą wszystkich lotów, które zaczynają się na terenie UE albo zaczynają się poza Unią, ale są obsługiwane przez przewoźnika z kraju należącego do UE. Pasażerowie sądzą czasem, że przepisy te nie mają zastosowania do tanich linii lotniczych. To błąd. Także one podlegają unijnym przepisom, chroniącym prawa pasażerów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..