Polityka zwyciężyła nad dobrem człowieka. Tak odrzucenie przez Sejm projektu zakazującego in vitro ocenia o. Andrzej Rębacz
Bogumił Łoziński: Jak Ksiądz odebrał odrzucenie przez Sejm projektu Komitetu Contra in Vitro?
O. Andrzej Rębacz: – To smutne, ponieważ ta inicjatywa przepadła głosami partii prawicowej, która odwołuje się do chrześcijaństwa. Nie chodzi nawet o to, aby tę ustawę przyjąć dokładnie w takiej postaci, ale by dać jej szanse na dalszą dyskusję. Niestety, to się nie udało. Widać, że polityka zwyciężyła nad dobrem człowieka.
Na który z pięciu projektów o in vitro znajdujących się w Sejmie, powinni teraz głosować posłowie respektujący nauczanie Kościoła?
– Posłowie powinni obecnie postąpić zgodnie z zasadą sformułowaną w encyklice „Evangelium vitae”, że jak się nie da uzyskać wszystkiego, to trzeba starać się o maksimum tego, co się da. W jej myśl, teraz trzeba popierać projekt Bolesława Piechy, choć dopuszcza on adopcję już istniejących zarodków.
A gdyby stało się tak, że projekt posła Piechy też zostałby odrzucony, czy poseł katolik może poprzeć rozwiązania proponowane przez posła Jarosława Gowina?
– Myślę, że taką kolejność trzeba przyjąć. Jeżeli nie projekt Piechy, to projekt Gowina. Mam jednak obawy, że do głosu dojdzie polityka i PO, które jest w konflikcie z PiS, nie poprze projektu Piechy, a z kolei PiS z zemsty nie poprze Gowina i pozostaną rozwiązania absolutnie niezgodne z nauczaniem Kościoła. Ważniejsze od sumienia może się okazać partyjniactwo. Mam jednak nadzieję, że posłowie zrozumieją, że mamy do czynienia z cywilizacyjnym starciem między życiem a śmiercią.
Zarówno Piecha, jak i Gowin liczą na mobilizację środowisk katolickich. Czy Kościół wesprze ich wysiłki?
– Każdy z posłów otrzymał watykańską instrukcję „Dignitas personae”, poświęconą kwestiom bioetycznym. Bezpośrednio przed głosowaniem przekazaliśmy parlamentarzystom specjalny list przypominający nauczanie Kościoła na temat in vitro. Teraz wraz z przewodniczącym Rady ds. Rodziny bp. Kazimierzem Górnym przygotowaliśmy specjalny list do żeńskich zakonów kontemplacyjnych, w którym zwracamy się z prośbą o intensywną modlitwę w związku z pracami nad sejmowym prawnym uregulowaniem kwestii bioetycznych. Jedną z intencji jest m.in. modlitwa za parlamentarzystów, by się wznieśli ponad interesy partyjne i potrafili kierować się prawdą o człowieku i jego godności oraz własnym sumieniem, ukształtowanym religijnie i patriotycznie.
O. Andrzej Rębacz, redemptorysta, jest członkiem Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Bogumił Łoziński