Jakie są współczesne nianie? Na pewno pilnie poszukiwane. A poza tym coraz częściej z uprawnieniami, referencjami i doświadczeniem.
Ukazał się pierwszy ogólnopolski raport dotyczący rynku opiekunek dziecięcych. Badania przeprowadził portal internetowy Niania.pl, który od 7 lat zajmuje się kojarzeniem rodziców i opiekunek. Z ponad 98 tys. zarejestrowanych kandydatek i po przeanalizowaniu oczekiwań rodzin poszukujących opieki nad dzieckiem, można stworzyć obraz przeciętnej polskiej niani.
Kim jest i gdzie mieszka?
W przeważającej większości zawód niani wykonują kobiety (tylko 1,3 proc. stanowią w tej grupie mężczyźni). Najbardziej poszukiwane są nianie w dużych miastach i aglomeracjach, takich jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, i to tutaj mieszka ponad 64 proc. niań. Dziećmi opiekują się przeważnie osoby młode (w wieku średnio 28 lat), które tę pracę traktują jako źródło dochodu potrzebne do opłacenia nauki. Młode nianie mogą wykazać się średnio dwuletnią praktyką w opiece nad dziećmi. Opiekunki do 25. roku życia stanowią 64 proc. wszystkich niań. Panie z grupy wiekowej 40+ stanowią 16 proc. wszystkich opiekunek. Większość z nich to emerytowane nauczycielki, pielęgniarki, osoby samotne bądź matki z odchowanymi już pociechami. Wbrew temu, co pokazuje popularny serial „Niania”, w Polsce sporadyczne są przypadki wspólnego zamieszkania.
50 proc. niań opiekuje się dziećmi w wieku do 3 lat. Ale wśród rodzin poszukujących opieki nad dziećmi, aż 84 proc. to takie, których dzieci nie skończyły jeszcze 3 lat. Z badań wynika, że dla rodziców poszukujących niani jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kandydatki z odpowiednim doświadczeniem. – Jeżeli rodzice mają 6-miesięcznego maluszka, to będą szukać niani, która ma doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi – przyznaje Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl.
Ile pracy i za ile?
Nieco więcej niż połowa opiekunek pracuje w pełnym wymiarze godzin przez 5 dni w tygodniu. Niektóre także w soboty i niedziele. Ile w tym zawodzie można zarobić? Stawki są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca zamieszkania, kwalifikacji, doświadczenia i wieku opiekunki oraz zakresu jej obowiązków. Najczęściej do obowiązków niani należy opieka nad dzieckiem. Nierzadko także przygotowanie dziecku posiłku i dbanie o to, by dziecko odpowiednio dużo zjadło. Także wychodzenie na spacer, robienie zakupów, odbieranie z przedszkola i odwożenie na popołudniowe zajęcia. Zdarza się, że niania idzie z dzieckiem do lekarza, a także pomaga mu w nauce. Aż 22 proc. chętnych do opieki nad dziećmi zaznacza w swoich profilach, że podejmowanie takich drobnych dodatkowych czynności nie stanowi dla nich problemu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Anna Leszczyńska, publicystka