Pokolenie humanistów?

Proporcje między humanistami a ścisłowcami od kilkunastu lat są w Polsce zachwiane.

rwa rekrutacja na wyższe uczelnie. Choć ostateczne podsumowanie wyników poznamy dopiero w grudniu, gdy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotuje raport, już teraz można powiedzieć, jakie kierunki cieszą się wśród młodzieży największą popularnością.

Młodzi poligloci
Zarządzanie, pedagogika i prawo, które w zeszłym roku wygrywały w rankingach, ciągle są bardzo popularne, ale kandydaci na studia coraz chętniej wybierają kierunki filologiczne. Na Uniwersytecie Warszawskim niekwestionowanym liderem jest iberystyka. Do sekcji hispanistycznej aspirowało aż 23,15 kandydatów na jedno miejsce, a do portugalistycznej – 17,35. Tuż za nimi są anglistyka, italianistyka i japonistyka. O studiowanie na tym ostatnim kierunku najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiega się z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim (20,75), niewiele mniejsze oblężenie przeżywa anglistyka (20,38). Na obu uczelniach bardzo wysoką pozycję, zarówno pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce, jak i ogólnej liczby kandydatów, zajmują dziennikarstwo i psychologia. – Kierunki humanistyczne od dawna cieszą się u nas największą popularnością – twierdzi Anna Korzekwa, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Skąd takie zainteresowanie młodzieży tymi akurat kierunkami? Popularność studiów językowych można wytłumaczyć przemianami społecznymi. Otwieranie się granic, łatwość podróżowania są zachętą dla młodych ludzi do poznawania obcych języków i kultur. Podobnie dziennikarstwo, które łączy się teraz zazwyczaj z komunikacją społeczną, wydaje się atrakcyjne jako kierunek „otwarty na świat”. Zwłaszcza jeśli nazwa specjalności brzmi: „public relations i marketing medialny”, jak na Uniwersytecie Warszawskim. Oczywiście, nie bez znaczenia są mody – to one stoją za wybieraniem kierunków bardziej egzotycznych, jak na przykład japonistyka. Ale możemy też zauważyć zjawiska bardziej trwałe, np. psychologia od wielu lat znajduje się w czołówkach uczelnianych rankingów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski