Zapisane na później

Pobieranie listy

Niepłodność do wyleczenia

Przemysław Kucharczak: Ginekolodzy i położnicy mówili w Watykanie między innymi o nowej technologii leczenia niepłodności. Co to takiego?

rozmowa z prof. Bogdanem Chazanem

|

GN 43/2006

dodane 20.10.2006 11:01

Prof. Bogdan Chazan*: – To tak zwana „Na Pro Technology”, która prężnie rozwija się w USA i Irlandii, a także, w mniejszym stopniu, w Nigerii i w Chorwacji. Wkrótce, miejmy nadzieję, małżonkowie z problemem niepłodności będą mogli z niej korzystać także w Polsce. To jest nowe podejście do rozwiązywania zaburzeń płodności kobiet i zaburzeń płodności małżeńskiej.

To znaczy?
– Ta technologia bierze pod szczególną uwagę naturalny cykl miesięczny kobiety. I to zarówno przy rozpoznawaniu przyczyn niepłodności, jak i przy samym leczeniu. Lekarze stosują też oczywiście nowoczesne leczenie hormonalne albo zabiegi chirurgiczne. Jednak leczą bez uciekania się do metod „wspomaganej prokreacji”. Czyli bez metod, które są niezgodne z nauczaniem Kościoła i które przy poczęciu dziecka pomijają akt małżeński, akt miłości.

Jednak w mediach raczej nie słychać o „Na Pro Technology”, tylko właśnie o metodach sprzecznych z nauczaniem Kościoła, takich jak in vitro.
– Bo takie techniki to dzisiaj bardzo duży i dochodowy biznes. Są coraz tańsze i coraz skuteczniejsze. Dlatego na Zachodzie jest nawet tendencja do zbyt wczesnego kierowania na nie małżeństw.

* Prof Bogdan Chazan jest dyrektorem Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie. Wziął udział w IV Międzynarodowych Warsztatach Katolickich Położników i Ginekologów w Watykanie. Zorganizowała je międzynarodowa organizacja „Mater Care International”, a gośćmi byli lekarze i profesorowie z całego świata.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..