Realizujemy testament Jana Pawła II

Beata Zajączkowska: Jaki jest cel rozpoczynającego się Synodu Biskupów o Eucharystii?

Abp Nikola Etrović: – Chcemy pogłębić już istniejące nauczanie na temat Eucharystii oraz zastanowić się nad praktycznymi aspektami związanymi z tym sakramentem. Mamy niezwykle bogate i dobrze opracowane nauczanie dotyczące tajemnicy Eucharystii. Myślę o encyklice Jana Pawła II „Ecclessia de Eucharistia”, ale i o Katechizmie Kościoła Katolickiego. Synod został zwołany przez Jana Pawła II właśnie po to, by zobaczyć, jak to nauczanie w praktyce przeżywane jest w poszczególnych Kościołach lokalnych. Synod podejmie także inne pilne problemy Kościoła i duszpasterstwa.

Dokument roboczy synodu powstał na podstawie wypełnionego przez episkopaty całego świata kwestionariusza. Jaki obraz Kościoła wyłania się z niego?
– Wszyscy stawiają na potrzebę ponownego odkrycia tajemnicy Eucharystii, jako pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Często zapominamy, że bezkrwawo Jego ofiara odnawia się w każdej Mszy św. i jest zadatkiem niebiańskiej uczty.

A kwestie praktyczne?
– Poważnym problemem jest udział w niedzielnej Mszy. W młodych Kościołach Afryki czy Azji widać duże zaangażowanie wiernych, niestety, mamy też do czynienia ze „zmęczonym Kościołem Europy”. Niedziela traci tam na znaczeniu, podczas liturgii kościoły świecą pustkami. Trzeba odkryć na nowo niedzielę jako dzień Pański, a Mszę jako spotkanie wiernych we wspólnocie. Poważnym problemem jest podkreślany w kwestionariuszach rozdźwięk między wiarą a życiem. Dotyczy to zarówno życia rodzinnego, jak i społecznego czy politycznego. Poruszymy też kwestię osób rozwiedzionych, żyjących w wolnych związkach, które nie mogą przystępować do Komunii. Będziemy mówić o banalizacji liturgii, problemie interkomunii czy nadużyciach w czasie sprawowania Mszy.

Synod zwołał jeszcze Jan Pa-weł II. Dla niego Eucharystia była centrum życia.
– Był to naprawdę wyjątkowy człowiek, Święty, który żył poród nas. Synod o Eucharystii i Rok Eucharystii są jego duchowym testamentem. To najpiękniejszy testament, jaki mógł nam zostawić.

* Abp Nikola Eterović jest sekretarzem generalnym XI Zgromadzenia Synodu Biskupów, które rozpoczyna się2 października

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

rozmowa z abp. Nikolą Eteroviciem