Proszę, wesprzyjcie Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i białoruskiego bohatera, wysyłając mu list. Pomyślcie o przesłaniu wiadomości także do innych więźniów politycznych na Białorusi. Te listy dadzą im nadzieję i pociechę - zaapelowała w piątek na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Cichanouska podała również adres, na który można wysyłać wiadomości do Bialackiego: SIZO-1, vulica Valadarskaha 2, 220030, Minsk, Belarus.
Please support Ales Bialiatski, Nobel Peace Prize laureate & Belarusian hero, by writing him a letter:
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) 7 października 2022
SIZO-1, vulica Valadarskaha 2, 220030, Minsk, Belarus
Also, please consider writing to other political prisoners in Belarus as well. Your message gives hope & comfort. pic.twitter.com/kNTg2wwDqc
"Pokażmy, że świat wspiera wolną Białoruś" - zachęcała liderka opozycji.
Białoruska polityk publikowała kilka wpisów w związku z uhonorowaniem Bialackiego przez Komitet Noblowski. Jak napisała, 25 września obchodził on w więzieniu 60. urodziny, podobnie jak 10 lat temu również w celi świętował swoje 50. urodziny. Dodała, że historia jego życia to historia Białorusi i jej "trwającej dziesiątki lat walki o wolność".
"Jestem szczęśliwa, że Białoruś ma teraz kolejnego laureata Nobla, który walczy o wolność. Po raz pierwszy nasz białoruski laureat Nobla przebywa w więzieniu. Ale jestem pewna, że ci, którzy represjonują Alesia i tysiące innych niewinnych osób zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - napisała Cichanouska.
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała w 2015 r. białoruska pisarka, tworząca w języku rosyjskim, Swiatłana Aleksijewicz. W czerwcu bieżącego roku trafiła na listę pisarzy, których książki na Białorusi należy wycofać ze szkolnych bibliotek. Na liście białoruskiego reżimu znalazły się 33 nazwiska.
W pierwszej reakcji na otrzymanie nagrody Nobla przez swojego rodaka Cichanouska stwierdziła, że dzięki temu wyróżnieniu doceniono wszystkich Białorusinów walczących o wolność. To samo wyróżnienie za 2022 rok otrzymało również ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich i zdelegalizowane niedawno rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, badające zbrodnie stalinowskie, broniące praw człowieka i dokumentujące nadużycia władz.