Jest 3 października 1226 roku. Znajdujemy się w kościele św. Damiana w Asyżu. Na ustawionym na posadzce łożu leży zmarły zakonnik. To święty Franciszek z Asyżu.
Założyciel zakonu franciszkanów zmarł w kaplicy Porcjunkuli, ale – jak czytamy w Złotej Legendzie, popularnym średniowiecznym zbiorze żywotów świętych – „rano w długiej procesji przeniesiono go do kościoła św. Damiana, gdzie znajdowała się święta dziewica Klara, która wraz z innymi mniszkami podeszła do ciała świętego i ucałowała jego ręce z płaczem, szacunkiem i czułością”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.