19 września 2022 roku wiele osób kieruje swój wzrok na Opactwo Westminsterskie. Warto więc poznać kilka ciekawostek o tym niezwykłym miejscu.
- Opactwo zostało założone przez św. Dunstana i króla Edgara w 960 roku. Przybyli benedyktyni pozostali tam przez kilka stuleci. Jednak w 1539 r. kasata klasztorów dokonana przez Henryka VIII spowodowała rozwiązanie klasztoru i przekształcenie go w katedrę. W 1560 r. Elżbieta I uczyniła go tzw. „Royal Peculiar”, co oznaczało, że podlegał suwerenowi, a nie biskupowi z Kościoła anglikańskiego.
- Zanim opactwo dostało się w ręce Henryka VIII, pierwotny kościół został zbudowany przez króla Edwarda Wyznawcę i miał stać się królewskim kościołem pogrzebowym. Został ukończony w 1060 roku, na tydzień przed śmiercią króla. Edward został świętym w Kościele katolickim, ale jego sanktuarium znajduje się w opactwie.
- Podczas gdy św. Edward stworzył romański budynek, późniejsze prace Henryka III zostały wykonane na cześć Edwarda w stylu gotyckim. Budynek ma najwyższy gotycki sklepiony sufit w Anglii.
- Większość koronacji odbywała się w Opactwie Westminsterskim, przy użyciu wielkiego tronu św. Edwarda. Został on zamówiony przez króla Edwarda I dla uczczenia św. Edwarda Wyznawcy. Drewniana konstrukcja jest wystarczająco duża, aby pomieścić suwerena i wszystkie regalia, które nosi podczas koronacji.
GN 37/2022
DODANE 15.09.2022
- Kamień Scone to duży kamień, który został zabrany ze Szkocji w 1296 roku przez Edwarda I. Został umieszczony pod Krzesłem Koronacyjnym. Jednak czterech studentów z Glasgow ukradło kamień w 1950 roku. Kradzież doprowadziła do zamknięcia granicy szkocko-angielskiej po raz pierwszy od czterech stuleci.
- Chociaż kamień został odnaleziony i zwrócony do opactwa, to ostatecznie wrócił do Szkocji w 1996 roku. Istnieje jednak umowa, że w przypadku koronacji kamień tymczasowo umieszczony zostaje w opactwie na uroczystość.
- Opactwo Westminsterskie jest oficjalnie znane jako Kolegiata św. Piotra w Westminsterze.
- Benedykt XVI stał się pierwszym papieżem, który postawił stopę w kościele, kiedy odwiedził go 17 września 2010 roku.
- Opactwo szczyci się najstarszymi drzwiami w Anglii, są to jedyne anglosaskie drzwi, które przetrwały wieki.
- W kościele jest pochowanych 3500 osób, a najbardziej niezwykły pochówek dotyczy XVII-wiecznego poeta Bena Jonsona. Nie miał wystarczającej ilości pieniędzy, by kupić większą działkę, dlatego został pochowany na stojąco.
GN 37/2022
DODANE 15.09.2022
«
‹
1
›
»