O kryzysie wiary we współczesnym świecie, odpowiedzi Kościoła, a także jego reakcji na nadużycia mówi kard. Luis Ladaria Ferrer SJ, prefekt Dykasterii Nauki Wiary.
Ks. Rafał Bogacki: Najnowsze wyniki sondaży w Polsce dowodzą, że pierwszą przyczyną odejść od praktyk religijnych jest obojętność religijna. Czy uważa Ksiądz Kardynał, że podobne zjawisko dotyczy całego Kościoła?
Kard. Luis Ladaria Ferrer: To zjawisko dotyczy Kościoła w wielu miejscach na świecie. Niestety, brak zainteresowania sprawami duchowymi rozprzestrzenia się wszędzie i w bardzo szybkim tempie. Taki jest stan współczesnej cywilizacji. Jeśli aktualnie w Polsce przekaz wiary przeżywa tak duże trudności, to nie wolno zapomnieć, że w świecie zachodnim kryzys jest o wiele głębszy.
W jaki sposób Kościół powinien odpowiedzieć na to wyzwanie?
Jedyną odpowiedzią jest świadectwo wiary. Obojętność można przełamać żywą wiarą i mocą przekonującego świadectwa. Papieże od lat proponują drogę nowej ewangelizacji, niegdyś Jan Paweł II, Benedykt XVI. Aktualnie Franciszek zaprasza Kościół do poszukiwania nowych form głoszenia wiary. Tam, gdzie ludzie są obojętni, jedynym środkiem mogącym ożywić pragnienie życia Ewangelią jest dynamizm głoszenia i świadectwa. Nie ma innej drogi niż nurt nowej ewangelizacji.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.