Była chora na SMA, umierała, ale zanim odeszła, pomogła ocalić życie brata.
Afra Rafeeq była hinduską dziewczyną. Pewnie mało osób tak naprawdę u nas czy za granicą o niej słyszało. Jednak w Indiach była bardzo popularną twarzą w mediach społecznościowych. Jej "kariera" rozpoczęła się od wrzucenia na YouTube filmiku o niecodziennej treści.
Afra cierpiała na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Dla niej leczenie było po prostu nieosiągalne. Jedna dawka leku przekraczała możliwości finansowe jej rodziny. A poza tym lek trzeba było sprowadzić z USA do Indii.
W życiu Afry wiele się zmieniło, gdy w zeszłym roku lekarze zdiagnozowali tę samą chorobę u jej młodszego brata Muhammeda.
To ,Trivandrum hospital | part:1| Afra and muhammed treatment |AFRA AND MUHAMMEDAfra miała wtedy 16 lat i choć u niej choroba postępowała, to postanowiła zawalczyć o życie i zdrowie brata. Nagrała filmik na YouTubie z prośbą o pomoc.
„Nie chcę, żeby mój brat cierpiał z bólu, który ja mam” – powiedziała w filmie.
Dostała ją. Dzięki nagraniu zebrała 4,5 mln dolarów! Kwota była tak wysoka, że nie tylko udało się kupić leki dla jej brata, ale także dla dwójki innych dzieci z tą samą chorobą. Reszta pieniędzy została przekazana rządowi stanu Kerala.
W jej kraju nazwano ją nawet "gwiazdą Indii" ze względu na to, jak popularna się stała.
Dziewczyna zmarła niedawno, ale możemy być pewni, że jej poświęcenie i miłość nie zostanie zapomniana.
„Ona czerpała z życia każdą możliwą radość” – powiedział jej ojciec, PK Rafeeq.
Rodzina i sąsiedzi Afry zapamiętają ją jako błyskotliwą i utalentowaną młodą dziewczynę, która uwielbiała śpiewać i uczyć się, nawet gdy zmagała się z rozdzierającym bólem.
Pan Rafeeq uważa, że filmy Afry podniosły świadomość na temat SMA w Indiach.
„Myślę, że taki był cel jej życia” – mówi. „Tak wiele osób zrozumiało, czym jest SMA i co robi dzięki niej”.
Afra miała pisać egzaminy szkolne i ciężko się przygotowywała. Była zdeterminowana, aby uzyskać najlepsze oceny z każdego przedmiotu, wspominał jej ojciec.
Dzień po jej śmierci, ojciec Afry rozpłakał się, gdy zobaczył karteczkę samoprzylepną przyklejoną do ściany za jej biurkiem z zachęcającym przesłaniem do niej: „Dasz radę!”.
മാടായിപ്പാറയിലേക്ക് ഒരു യാത്ര/നമ്മുടെ നാട്/Afra and MuhammedMG/bbc.com/pl.aleteia.org