Archeolodzy o potopie

Wielka Brytania, Australia. Potop z biblijnej opowieści o arce Noego mógł być relacją opisującą faktyczny początek rolnictwa w Europie – uważają uczeni z uniwersytetów Exeter w Wielkiej Brytanii i Wollongong w Australii.

Według przeprowadzonych przez nich badań, zawarty w Księdze Rodzaju opis gigantycznej powodzi był efektem rozpadu masywnego lodowca (tzw. Warstwa Lodu Laurentide), do którego doszło 8 tysięcy lat temu. Spowodowało to podniesienie się poziomu mórz na całym świecie, co w konsekwencji doprowadziło do poważnych zmian społecznych w całej Europie.

Międzynarodowa grupa ekspertów uważa, że topniejący lód uwolnił olbrzymie ilości wody. Z tego powodu poziom mórz wzrósł o 1,4 metra, co doprowadziło na przykład do tego, że do Północnego Atlantyku dotarły największe od 100 tysięcy lat ilości słodkiej wody z Morza Czarnego. Morze to przed katastrofą było jeziorem, oddzielonym od Morza Śródziemnego pasmem górskim w okolicach Bosforu.

Zdaniem uczonych, to właśnie opis tego zdarzenia jest podstawą biblijnej opowieści o arce Noego. Archeolodzy dowiedli, że w tym właśnie czasie zaobserwowano niezwykły rozkwit rolnictwa i produkcji garncarskiej w całej Europie.

Naukowcy oceniają, że z powodu zmian 73 tysiące kilometrów kwadratowych obszaru przez 34 lata znajdowało się pod wodą. To natomiast spowodowało przemieszczenie się około 145 tysięcy ludzi na tereny suche. W ten sposób mieszkańcy południowo-wschodniej Europy, którym znane były już wcześniej kultura rolnicza i techniki wyrobu naczyń, niejako z konieczności eksportowali swoje wynalazki do mniej rozwiniętych rejonów zachodnich

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie