Prześladowani chrześcijanie

Świat. Z ok. 2,1 mld chrześcijan żyjących na świecie ok. 200 mln, czyli co dziesiąty, cierpi prześladowania z powodu wyznawania swojej wiary.

Informuje o tym nowy rocznik pt. „Męczennicy 2007”, opracowany przez Niemiecki Alians Ewangeliczny oraz Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka (IGFM) Opublikowała go ewangelicka agencja informacyjna „Idea” w Niemczech.

Rocznik zawiera długą listę krajów, gdzie chrześcijanie są dyskryminowani albo prześladowani. Przede wszystkim dramatycznie wygląda sytuacja chrześcijan w Iraku. Dotychczas kraj opuściło – z powodu ciągłego zastraszania, ataków, porwań – trzy czwarte chrześcijan. Również w Indiach i Pakistanie wzrosła liczba zagrożeń i aktów przemocy ze strony islamskich ekstremistów. Nowym zjawiskiem w Pakistanie są groźby pod adresem chrześcijan, aby nawracali się na islam albo opuścili kraj.

Ekstremiści są odpowiedzialni za dziesiątki aktów przemocy w krajach rządzonych przez jednopartyjne dyktatury, jak choćby neomarksistowski reżim Erytrei. Jednak najwięcej prześladowań chrześcijan ma miejsce w krajach muzułmańskich.

Podczas prezentacji rocznika w Bonn członek IGFM i dyrektor komisji ds. praw człowieka w Niemieckim Aliansie Ewangelicznym prof. Thomas Schirrmacher zwrócił uwagę na fakt, że światowe media coraz częściej i szerzej informują o łamaniu prawa do wolności religijnej. – Cieszy, że temat ten nie jest już wstydliwie przemilczany przez media i polityków – powiedział.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie