Rumunia. Od 4 do 9 września w Sybinie trwało III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne.
Około 2,5 tys. przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich rozmawiało o pogłębianiu współpracy międzywyznaniowej i przybliżaniu widzialnej jedności Kościoła Chrystusowego. Punktem wyjścia dyskusji była przyjęta przez organizatorów zgromadzenia – Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK) – w 2001 roku Karta Ekumeniczna.
III Europejskie Zgromadzenie miało nieco inny charakter niż dwa poprzednie (w Bazylei w 1989 r. i w Grazu w 1997 r.). Tym razem pomyślane zostało jako pielgrzymka do różnych Kościołów Europy, która rozpoczęła się w Rzymie w 2006 r., a zakończyła właśnie w Sybinie. Owocem tygodniowych dyskusji jest przesłanie, w którym uczestnicy zawarli 10 zaleceń dla swoich Kościołów. Wzywają w nim m.in. do wzajemnego uznawania chrztu oraz do przepracowania Karty Ekumenicznej, z której, jak się okazało, niektóre Kościoły są niezadowolone. Proszą też o modlitwę chrześcijan za siebie nawzajem, ekumeniczne pielgrzymki, wspólne studia teologiczne, inicjatywy społeczne i kulturalne.
Ruch ekumeniczny stawia sobie za cel doprowadzenie do wspólnego wyznawania przez wszystkich chrześcijan wiary w jednego Boga, uznawania jednego chrztu i zgromadzenia się w jednym Kościele. Żeby ten cel osiągnąć, chrześcijanie różnych wyznań muszą się ze sobą spotykać, rozmawiać, poznawać. Tylko wtedy mogą dostrzec, że wyznawców Chrystusa więcej łączy, niż dzieli. I że tylko zjednoczeni staną się czytelnym znakiem i narzędziem Chrystusa w świecie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie