NIEMCY. W Trewirze 20 kwietnia rozpoczęto 10. Dni Świętej Szaty. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył w katedrze biskup Trewiru Reinhard Marx.
Podczas trwających dwa tygodnie uroczystości do trewirskiej katedry co roku przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, by zobaczyć płótno, które według tradycji należało do Jezusa.
Obok nabożeństw liturgicznych w programie przewidziano „noc w katedrze”, wystawę dzieł sztuki tematycznie związanej ze Świętą Szatą, ale także pielgrzymki grup, m.in. przedszkolaków, rodzin i zakonników.
Szata, sporządzona bez użycia nici, jest uznawana za symbol jedności chrześcijaństwa. Autentyczności tej relikwii, utożsamianej z tuniką należącą do Jezusa, nie potwierdzili dotychczas naukowcy, choć – ich zdaniem – tkanina pochodzi istotnie z pierwszych wieków po Chrystusie. W tradycji trewirskiej Święta Szata związana jest z rzymską cesarzową, św. Heleną, której syn Konstantyn Wielki rezydował na początku IV w. właśnie w Trewirze. Legenda głosi, że Helena znalazła Świętą Szatę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała ją synowi.
Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności szaty w tym niemieckim mieście, pochodzą z początku XII w. Wtedy to, 1 maja 1196 r., relikwię wmurowano w nową nawę miejscowej katedry.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie