FRANCJA. „Wielka cisza”, dokumentalny film pokazujący życie zakonników w klasztorze kartuzów w pobliżu Grenoble, cieszy się we Francji dużym powodzeniem.
Film w reżyserii Philipa Gröninga wszedł na ekrany 20 grudnia 2006 roku i w ciągu 5 tygodni wyświetlania przyciągnął do sal kinowych ponad 120 tys. widzów.
Film – bez oprawy muzycznej, dialogów i komentarza – trwa 2 godziny 42 minuty i wyświetlany był początkowo jedynie w 13 salach. W pierwszym tygodniu film obejrzało 18,5 tys. widzów, w drugim frekwencja wzrosła o 46 proc. Przypomina się, że w drugim tygodniu wyświetlania następuje zwykle spadek zainteresowania filmem o połowę. Film wyświetlany jest obecnie w 29 salach, na niektóre seanse brakowało biletów, w Paryżu zorganizowano dodatkowe pokazy o godz. 11 rano.
Film stopniowo wyświetlany będzie na terenie całego kraju. Widzowie rekrutują się ze wszystkich grup wiekowych – od 20- po 60-latków. Dla katolików film jest „duchowym wydarzeniem”, dla innych jest okazją do odkrycia „tajemniczego” życia mnichów i uczestniczenia w „w długim doświadczeniu przynoszącym pokój i radość wewnętrzną”. Francuscy widzowie mówią także o „odnajdywaniu własnych chrześcijańskich korzeni” i „czerpaniu siły”, które daje im „Wielka cisza”. Na ekrany polskich kin film wszedł 2 lutego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie