BANGLADESZ. W niedzielę 10 grudnia ekonomista Muhammad Yunus (na zdjęciu z prawej) z Bangladeszu otrzymał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.
Uczczono w ten sposób wysiłki 66-letniego mieszkańca tego azjatyckiego kraju, który, powołując do życia „Grameen Bank”, pomagał ubogiej ludności. Komitet nagrody podkreślił zasługi laureata na rzecz „rozwoju gospodarczego i społecznego najniższych warstw ludności” w jego ojczyźnie i w innych krajach na drodze rozwoju.
Yunus zaczął udzielać nisko oprocentowanych kredytów bez gwarancji finansowych ubogim mieszkańcom swego kraju. Okazało się, że jest to nowy skuteczny sposób pracy na rzecz rozwoju. Biedni obywatele, którzy nie mają zdolności kredytowej w normalnych bankach, otrzymują niewielkie sumy pieniędzy z przeznaczeniem na konkretną działalność przedsiębiorczą lub szkolenie.
„Grameen Bank” zatrudnia 18 tys. urzędników, pracujących w 70 tysiącach wsi w całym kraju. Dotychczas udzielono pożyczek na ogólną kwotę 4,3 miliarda euro.
„Bankier ubogich” współpracuje z katolickimi dziełami pomocy w Niemczech, jak „Misereor” czy „Renovabis”, a także z niemieckimi programami na rzecz dialogu i rozwoju.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie