Autonomia Palestyńska. Ismail Haniyeh, desygnowany przez Hamas na premiera, zakończył formowanie 24-osobowego rządu. Składa się on w całości z wyznawców islamu.
Z udziału w rządzie zrezygnował jedyny chrześcijanin, któremu zaproponowano stanowisko ministra turystyki. Tannas Abu Aita z Betlejem, wierny Kościoła greckoprawosławnego, przestraszył się bojkotu swoich firm, zapowiadanego przez europejskie biura turystyczne i kupców dewocjonaliów, i nie przyjął propozycji Hamasu.
W wyniku wygranych zdecydowanie wyborów Hamas posiada bezwzględną większość parlamentarną i może samodzielnie rządzić. Jednak dla uwiarygodnienia swego gabinetu w oczach opinii międzynarodowej liderzy Hamasu próbowali włączyć do rządu także inne ugrupowania. Bez powodzenia. Większości palestyńskich partii nie podoba się, że Hamas nie uznaje istnienia państwa Izrael i nie zamierza respektować podpisanych porozumień palestyńsko-izraelskich.
Nowej władzy bardzo obawiają się palestyńscy chrześcijanie. Boją się, że rządzące ugrupowanie wprowadzi muzułmańskie prawo szariatu i będzie ograniczało wolność religijną. Program polityczny rządu Hamasu krytykuje także prezydent Mahmud Abbas. Zapowiedział on, że może rozwiązać gabinet, gdy ten będzie działał niezgodnie z narodowym interesem palestyńskim.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie